نقدجالب یک عکس + تصویر

التزام - جوادپورسعید - عکاس: النازنبی زاده - شش عکس رنگی که دریک قاب عمودی جای گرفته است، فرم بدن زنی را نشان می دهد که مانند شش آینه، فراز و فرودهای زندگی او را منعکس می کنند. ترتیب قرارگرفتن عکسها از پایین کادر، هنگام ازدواج زن شروع می شود و هر دو عکس متضاد در کنار یکدیگر قراردارند. در دو عکس سمت پایین، زن را در لباس عروسی می بینیم که او را همچون یک شاهزاده تا نقطه اوج بالا برده و پول کاغذی به پایش می ریزند ولی در عکس روبرو ادامه زندگی او را می بینیم که زیر پایش کاغذ روزنامه باطله همراه با چکمه های یک نظافتچی قراردارد که کار سخت نظافت خانه را تداعی می کند. در اینجا دستکش قرمز نظافتچی جای گل قرمز لباس عروس و چکمه سیاه، جای کفش سفید عروس را گرفته است. همچنین رنگ قرمز زمینه عکس عروسی، نشان دهنده تحرک، هیجان و شادی و رنگ سیاه زمینه عکس نظافت، حکایت از غم و اندوه دارد.
نقدجالب یک عکس + تصویر

التزام – جوادپورسعید – عکاس: النازنبی زاده – شش عکس رنگی که دریک قاب عمودی جای گرفته است، فرم بدن زنی را نشان می دهد که مانند شش آینه، فراز و فرودهای زندگی او را منعکس می کنند. ترتیب قرارگرفتن عکسها از پایین کادر، هنگام ازدواج زن شروع می شود و هر دو عکس متضاد در کنار یکدیگر قراردارند.
در دو عکس سمت پایین، زن را در لباس عروسی می بینیم که او را همچون یک شاهزاده تا نقطه اوج بالا برده و پول کاغذی به پایش می ریزند ولی در عکس روبرو ادامه زندگی او را می بینیم که زیر پایش کاغذ روزنامه باطله همراه با چکمه های یک نظافتچی قراردارد که کار سخت نظافت خانه را تداعی می کند. در اینجا دستکش قرمز نظافتچی جای گل قرمز لباس عروس و چکمه سیاه، جای کفش سفید عروس را گرفته است. همچنین رنگ قرمز زمینه عکس عروسی، نشان دهنده تحرک، هیجان و شادی و رنگ سیاه زمینه عکس نظافت، حکایت از غم و اندوه دارد.

در دو عکس میانی سمت چپ، زن با مانتوی قرمز که جوانی را تداعی میکند، بخشی از فعالیت او که شامل خرید و کار در خارج از منزل است را، بازگو می کند. رنگ سبز زمینه نیز تداعی کننده باروری و زندگی است. در عکس روبروی آن دوران کهنسالی زن نشان داده می شود که به مادری تنها تبدیل شده است که هنوز خرید برعهده اوست. در اینجا لباس سیاه که غم را نشان می دهد، جای لباس قرمز زمان جوانی را گرفته و از تلفن همراه که ارتباطات او و سوییچ ماشین که وسیله راحتی او بوده خبری نیست. او حتی کیفی ندارد تا بقیه پول را در آن قراردهد، اثر بریدگی حاصل از کار در آشپزخانه نیز بالای دستش دیده می شود و رنگ آبی زمینه نیز بازگو کننده آرامش دوران کهنسالی است.
دو عکس بالا ،سختی رعایت دو نوع پوشش و آرایش داخل و خارج منزل را نشان می دهد، در عکس سمت راست با نشان دادن گوشواره و آرایش، حس غریزی” زیبا نمایی زن و در عکس روبرو وقتی است که در اجتماع مردان ظاهر می شود. در این عکس، لباس رنگین جای خود را به پوشش سیاه رنگ مقنعه داده و صورت آرایش ندارد. زمینه عکس نیز به رنگ زرد است که تداعی کننده توجه و احتیاط است.
این عکس در گروه عکس های ساخته شده قرار داشته و با توجه به زن بودن عکاس، به نظر می رسد قصد انتقال این پیام را داشته است که زنان به تنهایی بیشترین سختی ها و مشکلات را متحمل می شوند، خصوصا اینکه در هیچکدام از عکسها دست مردی به قصد کمک و یاری دیده نمی شود.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.