بسیج امکانات درمانی خوزستان برای بیماران تنفسی پس از باران

التزام به نقل از ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: به دنبال بارش باران در خوزستان تمامی اورژانس های بیمارستان های استان با امکانات و تجهیزات کامل و پزشکان متخصص برای ارائه خدمات درمانی به بیماران تنفسی به حالت آماده باش درآمده اند.دکتر اسماعیل ایدنی اظهار کرد: بعد از بارش باران از چهارشنبه شب تا ظهر امروز هشت هزار و 60 نفر به اورژانس ها مراجعه کردند اما با انجام اقدامات درمانی به موقع، بیش از 98 درصد مراجعان به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند و کمتر از 1.5 درصد نیاز به بستری پیدا کردند.وی افزود:به عبارت دیگر 100 نفر بستری و 9 نفر به بخش مراقبت های ویژه ICU منتقل شده و کار درمانی آنان در حال انجام است.
بسیج امکانات درمانی خوزستان برای بیماران تنفسی پس از باران

التزام به نقل از ایرنا – رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: به دنبال بارش باران در خوزستان تمامی اورژانس های بیمارستان های استان با امکانات و تجهیزات کامل و پزشکان متخصص برای ارائه خدمات درمانی به بیماران تنفسی به حالت آماده باش درآمده اند.
دکتر اسماعیل ایدنی اظهار کرد: بعد از بارش باران از چهارشنبه شب تا ظهر امروز هشت هزار و ۶۰ نفر به اورژانس ها مراجعه کردند اما با انجام اقدامات درمانی به موقع، بیش از ۹۸ درصد مراجعان به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند و کمتر از ۱٫۵ درصد نیاز به بستری پیدا کردند.
وی افزود:به عبارت دیگر ۱۰۰ نفر بستری و ۹ نفر به بخش مراقبت های ویژه ICU منتقل شده و کار درمانی آنان در حال انجام است.

دکتر ایدنی ادامه داد: تا کنون هیچ مورد فوتی به علت مشکلات تنفسی مرتبط با بارندگی در استان گزارش نشده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به تشدید آلرژی در فصل های پاییز و بهار تصریح کرد: از آبان ماه سال ۱۳۹۲، به دنبال اولین بارندگی، با حجم مراجعات به اورژانس های بیمارستان های استان به علت مشکلات تنفسی روبرو شدیم که در همان سال حدود ۲۳ هزار نفر در ظرف ۲۰ روز به اورژانس ها و مراکز درمانی استان مراجعه کردند.
وی گفت: این موضوع دانشگاه را بر آن داشت تا اقدامات تحقیقاتی، پیشگیرانه را برای مواجهه با این رخداد پیش بینی کند در نتیجه بعد از افزایش بار مراجعات تنفسی در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، نیروهای درمانی در زمان های بارندگی در حالت آماده باش قرار می گیرند.
دکتر ایدنی اضافه کرد: بیمارستان ها و مراکز فوریت های پزشکی استان از مهرماه در حالت آماده باش کامل قرار دارند و با برنامه ریزی، تجهیزات کمک تنفسی، دستگاه های نبولایزر برای رفع مشکل تنفسی و ذخیره کامل داروهای تنفسی آماده ارائه خدمات به بیماران هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: خوشبختانه بیماران مراجعه کننده، اقدامات درمانی مناسب را دریافت کردند و حجم زیادی از بیماران نیازی به بستری نداشتند و بلافاصله مرخص شدند.
وی اظهار کرد: همچنین بعد از وقوع این اتفاق در سال ۱۳۹۲، پروتکل درمانی یکنواختی توسط گروه طب اورژانس، داخلی و فوق متخصصان ریه در بیمارستان ها تدوین شد و به عنوان راهنمای بالینی در اختیار پزشکان اورژانس قرار گرفت.
دکتر ایدنی اضافه کرد:همچنین نیروهای پشتیبانی و کادر درمانی متناسب با بار مراجعات نیز افزایش می یابد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تیم های معاونت درمان، بهداشتی و اعضای هیات رییسه دانشگاه، بازدیدهای متنوعی از مراکز درمانی دانشگاهی و غیر دانشگاهی دارند و از نظر ذخیره دارویی مورد کنترل قرار می گیرند.
وی خاطرنشان کرد: با وجود بار مراجعان زیاد به بیمارستان ها، اما به علت آمار پایین بستری، با مشکل مواجه نمی شویم.
دکتر ایدنی توصیه کرد: بیماران تنفسی مزمن داروهای خود را مرتب مصرف کنند چون ارزیابی بالینی بر روی سه هزارو ۵۰۰ نفر بیمار تنفسی نشان می دهد که دارای آسم نهفته بودند و یا با داشتن این بیماری دارو مصرف نمی کردند بنابراین در صورت مصرف دارو به دنبال بارندگی کمتر دچار حمله می شدند.
این فوق تخصص ریه ادامه داد: افراد با زمینه های آلرژی تنفسی مانند آسم، اگر تحت درمان هستند باید داروهای خود را منظم مصرف کنند و همچنین بیماران قلبی از مواجهه با هوای آزاد در زمان بارندگی اول و دوم اجتناب کنند.
وی اظهار کرد: بارندگی و افزایش رطوبت، تراکم میزان مواد حساسیت زا و محرک تنفسی را در هوا افزایش می دهد بنابراین بهتر است مردم تا حد امکان با هوای بیرون در ارتباط نباشند و درب و پنجره ها را ببندند.
کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز وقوع باران اسیدی در روزهای اخیر را منتفی دانست.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.