اختتامیه نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ اسلامی با سخنرانی آیت الله حیدری+عکس

التزام – نعیم حمیدی - مراسم اختتامیه نمایشگاه فرهنگی «اهواز در گذر تاریخ اسلامی» پس از ۱۵ روز فعالیت، با حضور اندیشمندان، فعالان فرهنگی، هنری، رسانه ای، همچنین نویسندگان و تعداد کثیری از شهروندان در محل موزه هنرهای معاصر اهواز با سخنرانی آیت الله حیدری، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اهواز و تقدیر از هیات اجرایی، به کار خود پایان داد.
اختتامیه نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ اسلامی با سخنرانی آیت الله حیدری+عکس

التزام – نعیم حمیدی – مراسم اختتامیه نمایشگاه فرهنگی «اهواز در گذر تاریخ اسلامی» پس از ۱۵ روز فعالیت، با حضور اندیشمندان، فعالان فرهنگی، هنری، رسانه ای، همچنین نویسندگان و تعداد کثیری از شهروندان در محل موزه هنرهای معاصر اهواز با سخنرانی آیت الله حیدری، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اهواز و تقدیر از هیات اجرایی، به کار خود پایان داد.

در این مراسم آیت الله دکتر محسن حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اهواز، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جهاد عشایر عرب ضد استعمار انگلستان، ۸ سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم از بانیان و بازدیدکنندگان این رخداد بزرگ فرهنگی و کم نظیر در استان خوزستان و ایران تقدیر و تشکر کرد.
آیت الله حیدری با بیان دستاوردها و ابعاد نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ اسلامی گفت: یکی از جنبه های مهم نمایشگاه تاکید بر هویت عرب های خوزستان است.
وی افزود: این نمایشگاه دارای ابعاد و دستاوردهای فراوان و بزرگی است که می توانند مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد و نقش مهمی در جلوگیری از تحریف تاریخ اهواز داشته است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: از حقایق تاریخی این است که در خوزستان و اهواز هیچگاه میان تاریخ اسلامی و تشیع جدایی و فاصله ای نبوده است.
امام جمعه موقت اهواز اظهار کرد: در این نمایشگاه شاهد نوآوری ها و دستاوردهای جدیدی بودیم که برای سال های آینده قابل بسط می باشد چرا که در این نمایشگاه ۱۲۰ شخصیت و چهره علمی و تاریخی اهواز به بازدید کنندگان معرفی شده اند که البته با تحقیقی که بنده انجام داده ام اعلام تاریخی اهواز بیش از ۷۰۰ نفر می باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرالمومنین (ع) با بیان سیر تاریخی شکل گیری فرهنگ و تمدن اهوازی و تشیع در این سرزمین خاطرنشان کرد: اهواز کانون پیوند تاریخ اسلام و تاریخ تشیع در طول تاریخ بوده است و از دیرباز و پیش از اسلام مرکز سکونت عرب ها بوده و نام آن عربی است، عرب های اهواز به برکت زبان عربی پیش از همه ایرانی ها از اسلام استقبال کردند و پس از شهادت امام حسین «ع»، ابراهیم فرزند مالک اشتر به اهواز آمد و سکونت یافت و در بین قبیله مدحج تبلیغ اسلام را آغاز کرد و همچنانکه نوادگان حاتم طایی به همین شکل ساکن این منطقه شده اند.

آیت الله حیدری با بیان این مطلب که، براساس مطالعاتی که بنده انجام داده ام نسب آیت الله شهید مرتضی مطهری به عرب های اهواز برمی گردد و ایشان اصالتا عرب اهوازی است بیان کرد: ایستادگی مردم اهواز در برابر جریان افراط و تحجر بویژه خوارج و همراهی با فرمانده اعزامی امیرالمومنین «ع» مثال زدنی است و امام صادق (ع ) توجه خاصی به مردم اهواز داشت که این پیوند مستحکم در نامه امام به عبدالله نجاشی تبلور یافته و امروز در کتاب «مکاسب شیخ انصاری در باب فقه حکومتی یا همان فقه السطان» موجود است .

وی با اشاره به حضور آیت الله جزایری در نمایشگاه گفت: حضور نماینده محترم ولی فقیه، در این نمایشگاه سند و حجت شرعی است و حمایت‌های او و دیگر اعضای مجلس خبرگان رهبری از جمله آیت الله کعبی و آیت الله شفیعی باید به عنوان پشتوانه و ذخیره این نمایشگاه تلقی شود.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در پایان با اظهار امیدواری، عنوان کرد: قسمت‌ها و غرفه‌های مربوط به جهاد عشایر توسعه یافته و در دوره های بعدی نمایشگاه فضای بیشتری به این بخش اختصاص یابد و جا دارد ضمن تشکر از همه نهادها و افرادی که در برگزاری این نمایشگاه مشارکت داشته‌اند، خواهان آن هستم که شرایط لازم برای دائمی شدن این نمایشگاه مهیا شود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.