غم؛ جزیی از ذاتِ ترانه هایم شده است

التزام - به درخواست خیل عظیمی از جوانان مصاحبه ای مفصل، صمیمی و متفاوتی را با «غالب الاصیل» خواننده محبوب استان خوزستان انجام داده ایم که شما را به همراهی دعوت می کنیم.غالب منبوهی بنی طرف ملقب به غالب الاصیل در تاریخ 10 بهمن ماه 1353 در حمیدیه به دنیا آمد. تحصیلات خود را از مقطع دبیرستان رها کرد و بعدها خوانندگی را از سال 82 رسما آغاز نمود. در سال 89 ازدواج کرد و اینک شهرتی فرا مرزی دارد. وی 6 خواهر و 4 برادر دارد
غم؛ جزیی از ذاتِ ترانه هایم شده است

التزام – به درخواست خیل عظیمی از جوانان مصاحبه ای مفصل، صمیمی و متفاوتی را با «غالب الاصیل» خواننده محبوب استان خوزستان انجام داده ایم که شما را به همراهی دعوت می کنیم.
غالب منبوهی بنی طرف ملقب به غالب الاصیل در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۳۵۳ در حمیدیه به دنیا آمد. تحصیلات خود را از مقطع دبیرستان رها کرد و بعدها خوانندگی را از سال ۸۲ رسما آغاز نمود. در سال ۸۹ ازدواج کرد و اینک شهرتی فرا مرزی دارد. وی ۶ خواهر و ۴ برادر دارد

چرا به غالب منبوهی، «الاصیل» می گویند؟ و چه کسی این لقب را برای شما انتخاب نمود؟
این جریان به حدود ۱۲ سال پیش برمیگردد. آن زمان اکثر خواننده ها «ریفی» می خواندند. در این زمینه سختگیری خاصی داشتم و مدام گوشزد می کردم که این سبک خوانندگی چه بخواهیم و چه نخواهیم ماندگار خواهد بود بیایید سبک جدیدی را دنبال کنیم که بتوانیم به واسطه آن ترانه های اصیل و بومی خود را تقویت و به نسل جوان معرفی کنیم. تا وقتی که کلیپی را وارد بازار کردم که فیلم برداری آن را حکیم خسرجی و کارگردانی مهدی وشاحی بر عهده داشتند و آن کار سرآغاز حرکت هدفمند خوانندگی بود که با انتخاب «الاصیل» توسط این دوستان، صورت جدی بخود گرفت و از آن به بعد، الاصیل لقب هنری من با من ماندگار ماند.

 

– چرا طرفداران شما قشر خاصی هستند (صرفا از دوستان خودتان) و همه گیر نیستند؟
فکر نکنم چنین چیزی باشد و اتفاقا من برعکس نظر شما فکر می کنم چرا که اترانه ای دارم که من و ابوعلی ساری آهنگ گذاری کردیم و دوستان از آن فیلمبرداری کردند. وقتی آن را خواندم با کمال تعجب دیدم همه حضار یکصدا با من می خواندند و این نشان می دهند طیف وسیعی از مردم فعالیت هنری من را دنبال می کنند و به آن علاقمند هستند. لذا یکمی سخت گیرانه است که بگوییم طرفداران من صرفا دوستان من هستند در حالی که باید بگویم همه طرفداران من دوستان من هستند.

– چرا تا الان نسبت به سابقه هنری خود آنچنان که باید معروف نشده ای؟
هر دوره و برهه زمانی برای هر هنرمندی طرفداران و عشاق خاصی پیدا می شوند. به عنوان مثال آن زمانی که در مراسم جشن و شادی مردم خوانندگی میکردم به طبع طرفداران من قشر معلوم و مشخصی هستند ولی وقتی تغییر سبک دادم و وارد فضای حرفه ای خوانندگی با رعایت اصول هنری آن شدم طبیعی است که خیلی از طرفداران سبک قبلی را از دست می دهم ولی در سبک جدید صاحب دل قشر دیگری از مردم می شوم و چنین اتفاقاتی در جهان هنر بسیار طبیعی است. من ضمن رد این موضوع اعلام می کنم که طرفداران من در حال فزونی هستند.

 

آیا غالب الاصیل آدم تنبلی است (به ادعای دوستان نزدیک) ؟
من چنین چیزی رو نمی بینم! هم اکنون در حال فعالیت و تمرکز بر چندین پروژه هستم آن هم در کنار برخی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی و شاید در این زمینه از خیلی از دوستان و هم صنفان تحرکت و جنبش بیشتری دارم نمی دانم منظور دوستان از تنبلی چه چیزی است.

 

– واقعیت دارد که شما به اینترنت اعتیاد دارید؟
خیر . اینترنت را فقط برای ارتباط جمعی استفاده می کنم بعنوان مثال در اینستاگرام و فیسبوک دوستان فراوانی دارم ولی شده هر دو هفته یکبار سربزنم اعلام وجود کنم و خارج شوم و جا دارد به جوانترها بگویم که بیش از اندازه وقتشان را هدر ندهند. معتقدم اگر فرهنگ استفاده را داشته باشیم اینترنت بسیار خوب و مفید است ولی اگر صرفا چت و مکالمات روزمره باشد نمی تواند زیاد جالب باشد.

الگوی هنری شما؟
از کودکی به شنیدن ترانه های عربی علاقمند بودم و هستم. ترانه خوانی اساتید بزرگ این هنر را چه در استان، چه در مصر، چه در عراق و چه کشورهای حوزه خلیج فارس دنبال می کردم و به آنها عشق می ورزم. اگر بخواهم نامی از کسی بیاورم بدون شک من از نوجوانی عاشق صدای «العیدانی» بودم و با شنیدن ترانه هایش شور و حس قشنگی به من دست می دهد. ترانه های «عبدالامیر دریس» را خیلی دوست دارم. به علوانیه علاقمند هستم و صدای حسان گزار را دوست دارم ولی اینکه کسی الگوی من باشد را فکر نکنم چنین چیزی باشد چرا که همه بزرگان هنر را دوست دارم و دوست داشتن با الگو قرار دادن فرق دارد.

 

– آیا کلاس های مجاز آموزش نوسیقی عربی وجود دارد؟
مجاز بودن یا غیرمجاز آن را نمی دانم ولی استاد خودم آقای مهدی ساری کلاس های تدریس موسیقی بویژه «عود» را به زبان عربی در اهواز دارد .

 

– آیا موسیقی عربی در حال افول است؟
فکر نکنم. وضعیت کنونی موسیقی عربی استان نه آنچنان ایده آل است و نه خیلی سطح پایین، حد متوسطی را ظرف سال های اخیر طی می کند ضمن اینکه در ۱۰ سال اخیر هنرمندان بصورت آزادانه تری فعالیت کرده اند. جوانان بیشتری به موسیقی گرایش دارند و این مقوله در بین دختران عرب استان هم رواج پیدا کرده و این مژده را می دهم که به زودی کلاس های تدریس موسیقی عربی مخصوص دختران نیز آغار خواهد شد.

 

– طرفدار چه تیمی هستی؟  و آیا برای تیم فولاد آهنگی ساخته یا ترانه خوانده اید؟
عشق سالهای جوانی من استقلال اهواز و استقلال تهران بود ولی اکنون طرفدار فولاد خوزستان هستم چرا که خودم زمانی فوتبالست بودم. در حال برنامه ریزی هستیم تا یک ترانه قشنگ را بصورت صوتی و تصویری تقدیم این تیم و طرفداران خوب آن کنیم.

– نظر مردم دیگر استانها در مورد موسیقی عربی؟
در سفرهای هنری که می رویم استقبال خوب و گرمی را از مردم استانها می بینیم. کردستان، خراسان شمالی و آذربایجان که رفتیم در هنگام اجرا هزاران تماشاگر و علاقمند با اشتیاق خواهی با ما همراهی می کردند و این نشان از محبوبیت موسیقی عربی در بین هموطنان خوب ما دارد.

 

– فنون الاهواز نامی که برای گروهتون انتخاب کردید قبلا به اسم یه گروه انتخاب شده و مجوز گرفته .. به نظر شما انتخاب یک اسم مجوزدار کمی غیراخلاقی نیست؟
فنون الاهواز یک شرکت تولید هنری است. در زمینه شعر، آهنگسازی، موسیقی و ترانه، توزیع فعالیت دارد و این اسم حیطه شمول گسترده ای دارد. در خصوص موردی که می گویید «فنون الأماهن» نام دارد و ضبط و فیلمبرداری از مراسمات را بر عهده دارد و با کارکرد فنون الاهواز تفاوت دارد.

 

از رابطه خود با «حاتم العراقی» بگویید و این دوستی چه نتایجی دارد؟
از سالها پیش به ترانه های حاتم العراقی علاقمند بود و قبل از اینکه با او آشنا شوم با دوستان هنرمند و بزرگی مراوده داشتم از جمله این عزیزان، استاد محمد هادی، استاد محسن فرحان، استاد جعفر الخفاف، مرحوم استاد محمدجواد الاموری و فرزند ایشان نواس محمد جواد الاموری، علی بدر، ضیاءالدین، استاد کریم منصور، حسام کامل و … بعدا در یکی از سفرها به امارات که ایشان هم در آنجا بودند از طریق یکی از دوستان وی که پسرعموی خودم می باشد به همراه استاد عزیز محسن الکنانی به دیدار او رفتیم بسیار گرم و صمیمی استقبال کرد و از ترانه ها، آهنگسازیها و صدای من خوشش آمد.

 

چه برنامه های جدیدی در دست اجرا و اقدام دارید؟
در حال حاضر دارم روی یک کلیپ در اهواز و دو کلیپ با حاتم العراقی کار میکنم و یک کلیپ هم با آهنگسازی فالح حسن عراقی که در امارات و بغداد ضبط خواهد شد.

 

از ترانه «ذکریات » که محبوبیت خاصی پیدا کرده برایمان بگویید/
حدود ۱۰ سال پیش آن را با موضوع غربت و دوری از خانواده و دوستان نوشتم و درد و رنج هایی که به انسان غریب وارد می شود. در سال ۱۳۸۵ با تشویق دوست و برادر و عزیز دل بنده شاعر بزرگ استان ابوشروق الطرفی با امکانات ناچیز ضبط کردیم و این ترانه محبوبیت خاصی بین مردم پیدا کرد. بعدا دوست خوبم عزیز محسن الکنانی پیشنهاد ضبط مجدد داد و این کار را در پایتخت اردن انجام دادیم و پس از چهار سال تصویربرداری نمودیم و اکنون در شبکه های نیو موزیک و القیثاره در حال پخش می باشد.

چند بیت از ترانه را برای مخاطبان التزام بخوانید
مرنی مرنی اللیل مرنی
و ذکرانی ابابذکریات
و جلبیت اسنین عمری
 ورقه ورقه امن الحیاه
عاودانی اعلی الاحبهم و المشو
و ادری بیهم ذکری عدهم ما نسو
و ارخصتلی الدمعه عینی
و الفرح بشفافی مات
ای یا عمرنه و
 یا عشگنه و یا ذیچ السنین
یا لیالینه و بدرنه
و یا دیار امی الحنین
 و یا شطوط ادیارنه
 و یا می عذب
و یا زلف محبوب
 یحظن للمحب
و…

 

آلبوم جدید شما شامل چند ترانه است؟
ان شاءالله ۱۲ ترانه خواهد داشت. «جیت اعلی بالی» شعر و لحن خود من است. «ذبت من نظره الاولی» شعر از عزیزمحسن الکنانی و لحن خود من . «چوبی» شعر از عزیزمحسن الکنانی و لحن خود من و چند ترانه را با لحن حسن فالح عراقی و چند ترانه هم با حاتم العراقی خواهم داشت. ولی چند ترانه از آلبوم بر روی شبکه های ماهواره ای پخش خواهد شد.

 

در جشنواره موسیقی استان که به همراه گروه نی نوای سوسنگرد مقام اول را کسب کردید چرا از دو ترانه عربی استفاده کردید؟
در آن جشنواره، حضورمان تنها دور روز بل از اجرا قطعی شد و قطعا آمادگی لازم برای خواندن ترانه جدید را نداشتیم چرا که خیلی از نوازندگان ما از شهرستانهای مختلف استان می آمدند لذا مجبور شدیم از ترانه هایی که قبلا کار شده استفاده کنیم.

در جشنواره موسیقی بروجن با وجود برتری خاضی که داشتید از دور مسابقات حذف شدیدآ چرا؟
در آن جشنواره متاسفانه هیات داوران گفتند که در ایران موسیقی و زبان عربی نداریم. با وجود اینکه یکی از داوران ناظر کسب مقام اولی استان و دومی جشنواره موسیقی تهران بوده است ولی کاری از دستش برنیامد.

 

کدام یک از ترانه های خودت را بیشتر دوست دارید؟
همه ترانه هایم را دوست دارم و این طبیعی است که آخرین ترانه ها عزیزترند.

 

غم خاصی در صدای غالب الاصیل دیده می شود، منشاء این غم کجاست؟
ما همگی روزگار سختی را پشت سر گذاشتیم و با خیلی از نارساییها بزرگ شدیم و این غم جزیی از ذات ترانه های من شده اند.

 

آیا غالب الاصیل عاشق هم شده است؟
مگر می شود انسان عاشق نشود و در این میان بی شک من هم استثنا نبودم و روزگاری عاشق بودم. من را ببخشید اگر بیش از این نتوانم وارد موضوع شوم.

 

بزرگترین مشوق شما چه کسی؟
عبدالنبی برادر خودم. ابوشروق الطرفی شاعر بزرگ استان، محسن الکنانی، ابوامجد الحیدری، شاعر عزیز و دوست داشتنی ابوسمیر الناصری و بسیاری از دوستان خوبم.

 

– تاحالا باخودتان فکر کردید که ای کاش خواننده نمی شدم؟ (و چرا)
به هیچ عنوان. حتی برای یک لحظه به این موضوع فکر نکردم. من عاشق هستم و یک عاشق هیچوقت پشیمان نمی شود.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.