شهر من شهر عجیبی نیست!

  التزام - سعید جنامی - شهر من شهر بی قانونی نیست. شهر من شهر عجیبی نیست. مثل سایر شهرها گاهی میسازد و گاهی نمیسازد با هست و نیست. یک شخص، یک گروه، یک مسئول و چند اداره مقصر نیست شاید قانون همزمان در بافت خانواده و مدرسه عجین نیست ولی شهر من شهر بی قانونی نیست. در شهر من دور زدن در هر طرف ممنوع نیست. کوچه ها به ظاهر بن بست، ولی بن بست نیست. خیابان به ظاهر دو طرفه، ولی دو طرفه نیست. در بازار آن برای رسیدن به مغازه دلخواهت استفاده از ورزش یک گام و دو گام و سه گام ممنوع نیست. شهر من شاید مثل شهر شما، با بارش ده قطره، در حسرت راه خشکی باید گریست و مسافر کشی در دریاچه، با گاری ممنوع نیست. شهر من شهر عجیبی نیست.
شهر من شهر عجیبی نیست!

 

التزام – سعید جنامی – شهر من شهر بی قانونی نیست. شهر من شهر عجیبی نیست. مثل سایر شهرها گاهی میسازد و گاهی نمیسازد با هست و نیست. یک شخص، یک گروه، یک مسئول و چند اداره مقصر نیست شاید قانون همزمان در بافت خانواده و مدرسه عجین نیست ولی شهر من شهر بی قانونی نیست. در شهر من دور زدن در هر طرف ممنوع نیست. کوچه ها به ظاهر بن بست، ولی بن بست نیست. خیابان به ظاهر دو طرفه، ولی دو طرفه نیست.

در بازار آن برای رسیدن به مغازه دلخواهت استفاده از ورزش یک گام و دو گام و سه گام ممنوع نیست. شهر من شاید مثل شهر شما، با بارش ده قطره، در حسرت راه خشکی باید گریست و مسافر کشی در دریاچه، با گاری ممنوع نیست. شهر من شهر عجیبی نیست.

 بیمارستان شهرم به نام شهید است، ولی در حفظ جان و سلامتی مردم شهید نیست. ورود بیماران “سهل العلاج” در آن ممنوع نیست و حمل بیمار “صعب العلاج” با خودروی شخصی هم ممنوع نیست. در اردیبهشت سال هشتاد و نه، با پراید صعب العلاج تر از پدرم ، عازم گلستان اهواز شدم جایی که صندلی عزرائیل یک ثانیه خالی نیست. گلستان، با پدرم گلستان شد و خوشحالم که حمل جنازه پدر با آمبولانس ممنوع نیست.

در شهر من، مثل شهر شما یک شبه پیمانکار شدن، کارشناس شدن و رئیس شدن ممنوع نیست. خواب سینما رفتن هم ممنوع نیست. تصرف پیاده رو و نصب سرعت گیر در هر صد متر هم ممنوع نیست. شهر من شهر سریعی ست. سرعت آبش به خاکش نخواهد رسید. شهر من  مثل شهر شما شهر عجیبی نیست. گاهی میسازد و گاهی نمیسازد با هست و نیست.

در شهر من مثل شهر شما، روشن ماندن بیست و چهار ساعته ی بلندگوهای مجالس شادی و عزا ممنوع نیست. برق کشی از کوچه به خانه و حسینیه ممنوع نیست. گوش مفت سپردن به این و آن ممنوع نیست. کشیدن ایام سوگواری از شش روز به شصت روز ممنوع نیست و فاتحه خوانی در روز عید هم ممنوع نیست. شهر من با کشیدن ساعت به جلو سازگار نیست. شهر من مثل شهر شما بدون عبور از ایستگاه حال، در ایستگاه آینده ی  راه آهن ایستاده و منتظر آمدن قطار نیست.  شهر من شهر عجیبی نیست مثل شهر شما گاهی میسازد و گاهی نمیسازد با هست و نیست.

آلودگی تحت هر شرایطی جایز نیست در شهر من آلودگی تالاب و رودخانه و آب شرب ممنوع نیست. سی نفر سوار مینی بوس شدن و یک خانواده سوار موتور سیکلت شدن ممنوع نیست. در مراسم تشییع، جابجایی تکبیر به تیر و ترقه انداختن به نمای خانه ممنوع نیست. شهر من شهر عجیبی نیست. مثل سایر شهرها گاهی میسازد و گاهی نمیسازد با هست و نیست.آنچه هست من و تو عجیبیم و آنچه نیست شهر ما عجیب نیست.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.