بازی “امحیبس” یار شب های رمضانی اهالی خوزستان

التزام : بازی «امحیبس» یکی از سرگرمی های شب های ماه رمضان در خوزستان است که به وسیله یک انگشتر و به شکل دسته جمعی انجام می شود و باعث می شود مردم روزه دار بعد از افطار در کنار هم جمع شوند.«امحیبس» یا انگشتر کوچک در میان دستان یک گروه دست به دست می چرخد. آنقدر دست به دست می شود تا حریف گمراه شود. این چرخش انگشتر در میان دستان‌ در زیر رواندازی فرو رفته، انجام می شود. یک گروه که در کنار یکدیگر نشسته اند بر روی دستانشان رواندازی پهن می کنند تا مبادا حریف بداند که انگشتر در کدام دست نهفته شده است.
بازی “امحیبس” یار شب های رمضانی اهالی خوزستان

التزام : بازی «امحیبس» یکی از سرگرمی های شب های ماه رمضان در خوزستان است که به وسیله یک انگشتر و به شکل دسته جمعی انجام می شود و باعث می شود مردم روزه دار بعد از افطار در کنار هم جمع شوند.
«امحیبس» یا انگشتر کوچک در میان دستان یک گروه دست به دست می چرخد. آنقدر دست به دست می شود تا حریف گمراه شود. این چرخش انگشتر در میان دستان‌ در زیر رواندازی فرو رفته، انجام می شود. یک گروه که در کنار یکدیگر نشسته اند بر روی دستانشان رواندازی پهن می کنند تا مبادا حریف بداند که انگشتر در کدام دست نهفته شده است.

 از طرفی یکی از اعضای گروه مقابل که تیزبین و زرنگ است به نمایندگی از گروهش وارد میدان بازی می شود. او باید انگشتر را از میان ده ها دست پیدا کند.

به عقیده مردم خوزستان، این بازی که از بازی های محلی و قدیمی این دیار است می تواند به صورت رسمی وارد لیست بازی های رسمی کشور شود و حتی به ثبت ملی برسد. بازی محیبس در بین دختران و پسران مرسوم است و رده سنی خاصی ندارد. گاهی مشاهده می شود دو گروه قوم و خویش در این بازی در مقابل هم به رقابت می پردازند.

تعداد اعضای گروه های بازی می تواند تغییر کند، برای مثال در گروه های سه، چهار یا حتی ۲۰ نفره نیز تقسیم می شوند و به صورت دو گروه در مقابل هم بازی می کنند. بازی به این طریق است که بعد از یارگیری، آنها در مقابل هم می نشینند و دستانشان را توسط یک پارچه مشترک پنهان می کنند. انگشتر طی یک قرعه کشی به یک گروه تعلق می گیرد و یک نفر از گروه مسئول پنهان کردن آن در دستان هم گروهی هایش می شود. این کار در زیر پارچه یا روانداز با اعلام آمادگی فرد از طریق زدن بر دست دو نفر دیگر یا با ایما و اشاره به اعضای خود صورت می گیرد. بنابراین یک نفر انگشتر را در مشت می گذارد، سپس همه دست های مشت شده را بیرون می آورند.

افراد مقابل می توانند چهار بار حدس بزنند و اگر حدسشان اشتباه از کار درآمد باز به نفع کسانی است که انگشتر را در مشت دارند. امتیاز برنده شدن در این مرحله گرفتن حق نوبت طرف مقابل است.
در نهایت اگر تا چهار دفعه پیاپی آنها نتوانستند درست حدس بزنند که انگشتر در کدام دست است بازنده به حساب می آیند و باید برای افراد برنده شیرینی یا خوراکی تهیه کنند.

ماه رمضان همواره در بین مسلمانان جهان با آئین ها و رسومات مختلفی همراه بوده است. کشور ما با تکثر قومی و فرهنگی گوناگون در گوشه و کنار خود همواره شاهد اجرای این مراسم های زیبا و به یاد ماندنی است.
استان خوزستان یکی از استانهایی است که با برخورداری از گونه های مختلف فرهنگی، در طول سال آیینها و رسومات مختلفی در آن اجرا می شود. بازی »محیبس» یا همان پُر یا پوچ و آئین طبل زدن در سحر در ماه مبارک رمضان از نمونه های این مراسم در خوزستان هستند.

بازی محلی محیبس (انگشتر) از اصلی ترین سرگرمی ها و تفریح های پرطرفدار اغلب مردم خوزستان در شب های رمضان است. گفته می شود در گذشته گروه های مختلف بازی محیبس از سراسر شهرهای استان با یکدیگر به رقابت می پرداختند. هم اکنون نیز در بسیاری از محلات این بازی به صورت جمعی انجام می شود.
در بسیاری از خانواده های اهوازی نیز، این بازی در میان اعضای فامیل انجام می شود و شب های سرگرم کننده ای را با انجام این بازی سپری می کنند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.