رانت سیاسی، اعتماد مردم را از بین می برد

گروه اجتماعی التزام - محمد امير رانت واژه ای انگلیسی که در لغت به معنای اجاره یا بهره مالکانه است و بیشتر در حوزه اقتصادی بدین معنا است که هر گاه افراد خارج از دایره رقابت سالم و بدون شرکت در عرصه های عمومی به کسب سودهای هنگفت و باد آورده دست یابند به رانت اقتصادی روی آورده اند و در حوزه سیاسی به کسب هر سطح از قدرت سیاسی بدون پرداخت هزینه های لازم و رقابت سالم سیاسی با دیگران رانت سیاسی گفته می شود.
رانت سیاسی، اعتماد مردم را از بین می برد

گروه اجتماعی التزام – محمد امیر
 رانت واژه ای انگلیسی که در لغت به معنای اجاره یا بهره مالکانه است و بیشتر در حوزه اقتصادی بدین معنا است که هر گاه افراد خارج از دایره رقابت سالم و بدون شرکت در عرصه های عمومی به کسب سودهای هنگفت و باد آورده دست یابند به رانت اقتصادی روی آورده اند و در حوزه سیاسی به کسب هر سطح از قدرت سیاسی بدون پرداخت هزینه های لازم و رقابت سالم سیاسی با دیگران رانت سیاسی گفته می شود.

نگارنده با پذیرش این فرض که پدیده رانت سیاسی یک از عوامل اصلی ناکامی هر حزب یا گروه سیاسی میباشد و در صورتی که چاره اندیشی دربار آن صورت نگیرد می تواند یکی از عوامل مؤثر در عدم دست یابی به اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی گردد.
نتایج حاکمیت رانت سیاسی در جامعه بسیار مخرب است بطوری که باعث زیر سؤال رفتن کارآمدی نظام سیاسی و هیئت حاکمه و افول مقبولیت مردمی میشود. اینکه متولیان امر افراد منتسب به حزب را منصوب کنند فی نفسه مذموم نیست ولی تصاحب قدرت سیاسی توسط افراد فاقد شایستگی و توانایی های لازم حتی در کوچک ترین نهاد باعث تضعیف قانون مداری و فدا شدن مصلحت عمومی در برابر مصلحت فردی و جناحی و تثبیت رابطه سالاری در برابر شایسته سالاری می گردد.
افردی که به ناحق و بر اساس معیار های خانوادگی- قومی در قالب جناح سیاسی به منصب سیاسی دست می یابند باعث بدبینی مردم و عدم اعتماد آنها و احساس نفاق نسبت به هیئت حاکمه و ترویج روحیه حذف رقیب علی الخصوص در شهرها و محیط های فاقد انفتاح و گشایش سیاسی می گردد.
گرچه با روی کار آمدن  دولت اعتدال، نشانه هایی از حاکمیت توزیع عادلانه قدرت سیاسی در جامعه بروز کرد و نشانه هایی مبنی بر اصلاحات در ساختار سیاسی آشکار گشت ولی عمر آن بسیار کوتاه بود و با نگاهی گذرا به حاکمیت سیاسی در استان خوزستان عدم تحقق این هدف پر واضح است.
البته نباید توقع داشت رانت سیاسی در کوتاه مدت ریشه کن شود چرا که در عالم واقعیت جامعه ایی که مطلقا” فارق از رانت سیاسی باشد وجود ندارد اما یکی از راه های اساسی تداوم آرمان های انقلاب اسلامی اتخاذ روش ها و تمهیدات ضروری برای مقابله با این پدیده شوم در عرصه سیاسی جامعه میباشد.
رسالت مقاله حاضر یادآوری اهمیت موضوع نزد نخبگان و سیاست گذران میباشد اگر مقاله حاضر باعث تأمل و توجه سیاست گذاران استان خوزستان شده باشد نگارنده به هدف خود دست یافته است.
در پایان مقاله را با ذکر داستانی کوتاه خاتمه می دهم: شخصی به نزد وزیر نظام که قاضی زمان ناصرالدین شاه بود شکایت کرد که فلانی خانه مرا غصب کرده است، آن مرد را احضار کردند، ادعا کرد که من از آسمان افتاده ام و خانه مال من است. قاضی دستور داد او را به فلک بسته و کتک مفصلی زدند و به او گفتند از این به بعد هر وقت خواستی از آسمان بیفتی یادت باشد در منزل خودت بیفتی.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.