با قدرت گرفتن ایران در منطقه، روند نزولی نفوذ آمریکا سرعت گرفت

التزام - به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا اخیرا بودجه نظامی این کشور  را به ارزش ۵۷۸ میلیارد دلار به امضا رساند که از این بودجه ۶۴ میلیارد دلار برای عملیات نظامی آمریکا در عراق، سوریه، افغانستان و دیگر مناطق در نظر گرفته شده است.
با قدرت گرفتن ایران در منطقه، روند نزولی نفوذ آمریکا سرعت گرفت

التزام – به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا اخیرا بودجه نظامی این کشور  را به ارزش ۵۷۸ میلیارد دلار به امضا رساند که از این بودجه ۶۴ میلیارد دلار برای عملیات نظامی آمریکا در عراق، سوریه، افغانستان و دیگر مناطق در نظر گرفته شده است.

تحلیلگران نظامی غربی معتقدند بودجه نظامی در نظر گرفته شده برای عملیات های خارجی در مقایسه با حجم عملیات های ارتش آمریکا در کشورهای مختلف جهان محدود است و برای عملیات گسترده ارتش آمریکا در خارج از مرزها کافی نیست.  این مسئله نشان می دهد که دولت آمریکا در سال آینده طرحی برای دخالت نظامی مستقیم در مناطق ناآرام جهان به ویژه خاورمیانه نخواهد داشت و این بودجه بیشتر صرف ادامه حملات هوایی علیه داعش و دیگر گروههای تروریستی، کمکهای نظامی و آموزشی به مخالفان سوری، کمک به نیروهای ارتش و کردهای عراق و پشتیبانی از نیروهای آمریکایی باقی مانده در افغانستان خواهد شد.
بر این اساس، سیاست نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۵ مشابه سال ۲۰۱۴ خواهد بود و با روند کندی ادامه پیدا می کند. در این سیاست دخالت نظامی در ناآرامی ها و بحران های منطقه ای به صورت محدود و برای حفظ مصالح اساسی در نظر گرفته شده است.
در مقابل با وجود کاهش بودجه نظامی آمریکا، این کشور بیشترین بودجه نظامی را در سطح جهان دارد. البته  مقایسه بودجه نظامی آمریکا با بودجه نظامی روسیه در سال ۲۰۱۵ حاکی از نگاه متفاوت روسیه به تحولات جهان در این سال دارد. بر این اساس بودجه نظامی روسیه با وجود وضع اقتصادی نامناسب این کشور در سال ۲۰۱۵ با افزایش ۳۳ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۴ به ۸۳ میلیارد دلار رسیده است. تحلیلگران معتقدند افزایش بودجه نظامی روسیه این پیام را دارد که مسکو در قبال بحران اوکراین عقب نشینی نخواهد داشت و تصمیم خود را برای ادامه روند کنونی سیاست خود اتخاذ کرده است.
افزایش بودجه نظامی روسیه همچنین به معنای ادامه سیاست تهاجمی روسیه در برابر کشورهای عضو ناتو از کشورهای منطقه حوزه دریای بالتیک تا شرق اروپا و جزیره کریمه است. بر این اساس همچنین به نظر می رسد روسیه تصمیمی برای بازنگری در سیاستهای خود در راستای کاهش حمایت از هم پیمانان اصلی خود در منطقه که ایران و سوریه هستند، ندارد و به روند کنونی پشتیبانی خود از این دو کشور در سال آتی ادامه خواهد داد.
پایگاه النشره در ادامه گزارش آورده است: بر اساس برآوردهای موجود بودجه نظامی ایران نیز در سال ۲۰۱۵ افزایش ۳۳ درصدی داشته که این به معنای ادامه روند کنونی سیاستهای ایران در قبال تحولات منطقه ای به ویژه در سوریه، عراق، یمن و لبنان خواهد بود. این مسئله همچنین حاکی از عدم تمایل ایران برای نشان دادن نرمش در مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ است.
به طور کلی مقایسه بودجه نظامی این سه کشور نشان می دهد در سال ۲۰۱۵ روند تحولات مشابه سال ۲۰۱۴ خواهد بود و روند نزولی نفوذ منطقه ای آمریکا در برابر سیاست تهاجمی روسیه و ایران ادامه خواهد بافت.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.