اما و اگرهای افتتاح بندرشادگان !

التزام به نقل از خبرگزاری مهر: پس از صدور مجوز از سوی وزارت کشور پروژه بندر شدن شادگان هفته آینده به بهره برداری می رسد.  معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان در جلسه بررسی اعلام زمان بهره برداری از نزدیک شدن به پایان مهلت 10  روزه استاندار برای افتتاح این پروژه خبر داد و گفت: وزیر کشور مجوز بهره برداری و افتتاح بندر شادگان را صادر کرده و در حال حاضر باید با امکانات موجود اقدام به راه اندازی این پروژه کرد و برای سایر نیازها متعاقبا منتظر اعلام و تخصیص امکانات بعدی بود.
اما و اگرهای افتتاح بندرشادگان !

التزام به نقل از خبرگزاری مهر: پس از صدور مجوز از سوی وزارت کشور پروژه بندر شدن شادگان هفته آینده به بهره برداری می رسد.
 معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان در جلسه بررسی اعلام زمان بهره برداری از نزدیک شدن به پایان مهلت ۱۰  روزه استاندار برای افتتاح این پروژه خبر داد و گفت: وزیر کشور مجوز بهره برداری و افتتاح بندر شادگان را صادر کرده و در حال حاضر باید با امکانات موجود اقدام به راه اندازی این پروژه کرد و برای سایر نیازها متعاقبا منتظر اعلام و تخصیص امکانات بعدی بود.

 

امید حاجتی افزود:‌ باید در کوتاه مدت سرویس های گمرکی از طریق نیروهای بندر امام انجام شود که البته نیروهای جدید هم باید با دریافت مجوز گمرک ایران تعریف شده باشند و تا زمانی که نیروهای جدید مستقر نشده اند نیروهای بندر امام باید به صورت مستمر حضور داشته باشند زیرا حجم کار آنقدر زیاد نیست که به نیروها فشار وارد شود.

معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان تصریح کرد: بر اساس تامین اعتبار طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، اعتبار هر ساله ورودی به استان برابر با اعتبارات تملک دارایی کل استان های دیگر است.

حاجتی بیان کرد: این جلسه برای بررسی نیازهای این افتتاحیه برگزار شدهاست. همه مسائل این بندر در حضور استاندار مطرح شده بود و قرار شد که همه خدمات را به گونه ای موقت انجام دهند تا بعدا مرز مشخص آن معلوم شود.

وی با تأکید بر بهره برداری از ظرفیت خوب ایجاد شده در بندر شادگان گفت: باید به صورت بهینه از ظرفیت موجود در بندر شادگان بهره برداری کنیم. این بندر روز شنبه افتتاح می شود و دستگاه های مربوطه باید از امروز هماهنگی های لازم را با سایر دستگاه های مرتبط و غیر مرتبط انجام دهند.

معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان در پایان گفت: مسئله مخابرات از اهمیت بالایی برای ما برخوردار است بنابراین اداره کل مخابرات باید تا روز شنبه نیازهای ارتباطی لازم را برقرار کند.

حمید فیل وان مدیر ارتباطات راه دور مخابرات خوزستان نیز در این جلسه گفت: طبق توافقات به عمل آمده در جلسات قبلی به قول خود عمل کردیم و نصب آنتن و دکل را شروع کردیم. اما متأسفانه تا تأمین برق ساختمان مدنظر نمی توانیم کاری انجام دهیم.

محمد رضا جعفری مدیرکل گمرکات خوزستان نیز در این جلسه گفت: مجوز استقرار گمرک باید از ستاد اجرایی ما ابلاغ شود که هنوز هم به ما اعلام نشده است.

۳۶ پست سازمانی برای بندر شادگان تعریف شده است

وی  با بیان اینکه ۳۶ پست سازمانی از جمله واردات، صادرات و ترانزیت برای بندر شادگان تعریف شده است افزود: استاندارد مستقر شده است ما در زیر ساخت ها مشکل داریم. ترانزیت، صادرات، استاندارد، بهداشت و قرنطینه برای گمرک لازم است.

هنوز از سمت وزیر کشور مجوزی دست ما نرسیده است

سعدالله عبدالهی مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان در این جلسه عنوان کرد: با توجه به اینکه مهلت ۱۰ روزه استاندار رو به اتمام است تا روز پنجشنبه نیازهای اولیه برای افتتاح تامین شده و این پروژه را در روز شنبه سوم آبان که مناسب ترین زمان در نظر گرفته شده است مورد بهره برداری قرار می دهیم.

وی یادآور شد: بعد از افتتاح به یک سری از اقدامات مانند تداوم خدمات نیازمندیم که زیر ساخت های مخابراتی از مهمترین این نیازهاست که در این رابطه هیچگونه امکان ارتباطی وجود ندارد.

عبدالهی بیان کرد:‌ در ابتدا حداقل باید امکاناتی مانند ادارات اجرایی، گمرک، قرنطینه برای بهداشت محیط و تغذیه و اداره گذرنامه در داخل مجموعه مستقر شوند و پس از آن نیازهای دیگری مانند بانک و بیمه برای تبادلات مالی و بیمه کالا و شناورها به این مجموعه اختصاص داده شود. مقدمات کار فراهم است و نیروها بعد از معرفی مستقرمی شوند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان تأکید کرد: همکاری بین دستگاه های متولی برای ارائه خدمات یک نیاز ساختاری به حساب می آید و حضور عوامل دستگاه های اجرایی باید مستمر باشد. همچنین  لازم است با سازمان بنادر هماهنگی صورت بگیرد.

وی افزود: یک ظرفیت خوب برای شهرستان شادگان در نظر گرفته ایم که برای آن سرمایه گذاری شده و باید از آن به خوبی استفاده شود که امیدواریم این  پروژه در آینده در اقتصاد منطقه و شهرستان تاثیرگذار باشد.

عبدالهی عنوان کرد:‌ نیرویی که برای استقرار در آنجا پیش بینی می شود باید بداند که همیشه و به طور مستمر باید آنجا حضور داشته باشد و در حضور دستگاه های اجرایی در بندر باید مستمر باشد و فقط به دنبال یک افتتاح نمایشی نباشیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: برای ایجاد ساختار فیزیکی ۴۰ میلیارد تومان هزینه شده با وجود اینکه این بندر چندان توجیه اقتصادی نداشته و به دلیل مصوبه دولت این کار را انجام دادیم.

وی ادامه داد:‌ کشتی های زیر ۵۰۰ تن می توانند در این بندر تردد کنند. جذر آب بندر شادگان حداقل چهار متر آب را دارد. همزمان با افزایش ورود شناورها ما نیز خدمات را افزایش می دهیم. خط برق این بندر بین ۱۴ تا ۱۷ کیلومتر است. به نظر من برای شروع کار مشکلی وجود ندارد.

عبدالهی در ارتباط با پیش بینی برای تعداد کشتی هایی که در بندر شادگان تردد می کنند گفت: به صورت کلی تابع تقاضا هستیم و اگر روزانه کشتی بیاید ما نیز به آن خدمات می دهیم اما پیش بینی ما برای هر روز پهلوگیری سه کشتی است.

بهروز فرج الهی فرماندار شادگان نیز در این جلسه گفت: اداره گذرنامه هزینه های زیادی برای استقرار در بندر نیاز ندارد. لنج های ما تاجر نبوده و عمدتا بارکش هستند. پیش بینی ما این است که حجم کار بالا برود و شناورهای زیادی در این بندر پهلو بگیرند.

وی بیان کرد: گمرک، مرزبانی و اداره کل بنادر سه دستگاه اجرایی لازم برای بهره برداری بندر هستند. با توجه به اینکه بندر از شهر فاصله دارد امنیت برای ما یک نیازی است که باید به صورت جدی پیگیر شود. برای جلوگیری از قاچاق سوختی که معمولا در بنادر بیشتر مشاهده می شود نیز باید یک جایگاه سوختی را در بندر شادگان مستقر کنیم.

مصطفی کنار کوهی مدیرکل دامپزشکی خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: از لحاظ نیرو در مضیقه ایم و امکان اسقرار نیرو را نداریم. کارهای ما عمدتا نیاز به زیرساخت های مخابراتی مثل اینترنت دارد و حضور فیزیکی افراد بدون این زیر ساخت ها چندان جوابگو نیست و حتی در سایر بندرها هم حضور مستمر نداریم.

فاز اول بندر شادگان دارای بیش از ۳ هکتار مساحت است. کل مساحت زمین تملک شده این بندر حدود ۳۰ هکتاربالغ می شود.

بندرشادگان دارای ظرفیت تخلیه و بارگیری حدود ۱۰۰ هزار تن درسال است که ظرفیت شناورآن پس از لایروبی به ۵۰۰ تن می رسد.

همچنین دارای ۲ خور متصل به دریا به نام های ابوخضیرو دورق است که قابل کشتیرانی است. شادگان دارای تالاب بین المللی به نام شادگان با ۵۳۷هزار هکتار وسعت است که به تنهایی یک سوم مساحت تالاب های کشور را شامل می شود.

شهرستان شادگان با داشتن حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نخل خرما، رتبه اول کشور را ازاین حیث داراست و سالانه ۶۰ هزارتن خرما به کشورهای همسایه خلیج فارس ازطریق بندرعباس و دیگربنادر صادر می کند.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.