اولویت ما، کوتاه کردن مدت پرداخت غرامت است

جهانپور معماریان مدیر گروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی استان خوزستان مدت 17 سال در بخش بیمه کشاورزی سابقه مدیریت و اجرا دارم. رشته کارشناسی ارشد زراعت. در زمینه تدریس علوم بانکی و بیمه ای نیز فعالیت داریم. گروه اجتماعی التزام: ماهیت کشاورزی بودن استان خوزستان و به تبع آن لزوم پاسخگویی مناسب نسبت به سوالات کشاورزان و تولیدکنندگان در خصوص جبران زیانهای طبیعی، ما را بر آن داشت تا با جهانپور معماریان مدیر گروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی استان هم صحبت شویم و بسیاری از ابهامات موجود را شفاف سازی کنیم. با ما همراه باشید:
اولویت ما، کوتاه کردن مدت پرداخت غرامت است

جهانپور معماریان مدیر گروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی استان خوزستان مدت ۱۷ سال در بخش بیمه کشاورزی سابقه مدیریت و اجرا دارم. رشته کارشناسی ارشد زراعت. در زمینه تدریس علوم بانکی و بیمه ای نیز فعالیت داریم.

گروه اجتماعی التزام: ماهیت کشاورزی بودن استان خوزستان و به تبع آن لزوم پاسخگویی مناسب نسبت به سوالات کشاورزان و تولیدکنندگان در خصوص جبران زیانهای طبیعی، ما را بر آن داشت تا با جهانپور معماریان مدیر گروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی استان هم صحبت شویم و بسیاری از ابهامات موجود را شفاف سازی کنیم. با ما همراه باشید:

چه عواملی بخش کشاورزی را از دیگر بخش ها متمایز می کند؟
بخش کشاورزی یک بخش ویژه ای است و آنچه که آن را متمایز می کند «وقوع حوادث قهری» است و این حوادث قهری در استان ما به تواتر صورت می گیرد و خسارات زیادی را حادث می کند. اصولاً ایران یکی از کشورهای بلاخیز است که از ۴۰ بلیه ی طبیعی که در دنیا اتفاق می افتد بیش از ۳۰ مورد آن در ایران اتفاق می افتد و به طبع، استان خوزستان با توجه به شرایط ویژه، متأسفانه سالیانه خسارات هنگفتی به بخش کشاورزی آن وارد می شود و گاه این خطرات به قدری ویرانگر است که تولیدکنندگان را از چرخه تولید خارج می کند. بر اساس اهداف و سیاست های دولت در بخش کشاورزی و به منظور اطمینان خاطر تولید کنندگان «بیمه کشاورزی» به عنوان ابزاری کارآمد و با هدف جبران قسمتی از خسارات قهری وارده به آنان در خدمت بخش کشاورزی قرار گرفته و به عنوان یکی از صدها خدمتی که بانک کشاورزی انجام می دهد به جامعه کشاورزان خدمت رسانی می کند.

محصولات تحت پوشش بیمه خدمات کشاورزی در استان کدامند ؟ لطفا آمار مختصری برای اطلاع مخاطبان ارائه دهید
در استان چیزی بیش از ۱۰۰ هزار نفر از کشاورزان از خدمات بیمه ای برخوردار هستند، تعداد  108 مورد محصولات بیمه ای را تحت پوشش داریم که محصولات در بخش های زراعت، باغبانی، منابع طبیعی، دام، طیور، آبزیان می باشند. حدود یک میلیون از اراضی زراعی باغی و منابع طبیعی تحت پوشش بیمه ای قرار دارند و بیش از ۴۰ میلیون قطعه طیور در سال را تحت پوشش قرار می دهیم تعداد  400 هزار واحد دامی و مزارع پرورش ماهی و میگو نیز در حدود ۲ هزار هکتار تحت پوشش قرار دارند.
برای رفاه حال تولیدکنندگان چه اقداماتی صورت گرفته است؟
 در کنار این حجم کار، ما به منظور بهره گیری مطلوب از متخصصان بخش کشاورزی حدود ۶۰۰ نفر از فارق التحصیلان رشته کشاورزی را در  11 شرکت سازماندهی کردیم که کار بیمه کشاورزی را در اجرا،  انجام می دهند به این دلیل که ما در راستای اصل ۴۴ و رعایت برون سپاری و استفاده از متخصصان بخش کشاورزی با هدف ایجاد اشتغال این کار صورت گرفته که همین واگذاری امور به بخش کشاورزی باعث شده که مطلوبیت و رضایت مندی به دلیل تسریع در کارها صورت بگیرد. از جمله اقدامات دیگری که انجام دادیم، استانداردسازی مکانیزم های ارزیابی خسارت و مکانیزه نمودن خدمات دهی که با استفاده از سامانه سابکا صورت گرفته، می باشد. حضور به موقع کارگزاران در عرصه های تولید، افزایش تعداد کارگزاران، برگزاری کلاس های آموزشی و تعدد گزینه های متناسب با سلایق بیمه گزاران از عمده اقداماتی بوده اند که جهت رضایتمندی کشاورزان صورت گرفته است.
اولویت بیمه محصولات کشاورزی چیست و این بیمه در سطح کشور در چه جایگاهی قرار دارد؟
اولویت اصلی ما در واقع، کوتاه کردن زمان پرداخت و ایجاد رضایت مندی کشاورزان هست. جایگاه صندوق بیمه استان در کشور یک جایگاه بسیار ممتازی است و از این بابت که ما رتبه نخست پوشش بیمه در سطح کشور را داریم همچنین رتبه سوم پوشش بیمه ای محصولات باغی و آبزیان در کشور را دارا هستیم که در نوع خود قابل تأمیل است.
در شهرستان شادگانه چه تعداد بیمه گذار دارید؟ تاکنون چه میزان غرامت به آسیب دیدگان پرداخت نموده اید و این غرامت ها متعلق به کدام بخش از تولید می باشد؟
شهرستان شادگان به دلیل شرایط خاصی که دارد همیشه مورد توجه صندوق بیمه کشاورزی بوده است. در این شهرستان، قریب ۱۱ هزار نفر تحت پوشش هستند و از خدمات بیمه کشاورزی بهره مند می باشند و بطور متوسط حدود ۷۰ میلیارد ریال غرامت در سال ۹۲ پرداخت کردیم که بخش عمده ای از این مبلغ اختصاص داشت به بخش باغات، آنجا که حدود ۸۰۰۰  نفر از بیمه گذاران ما در همین بخش قرار دارند و در سال زراعی گذشته مبلغ  48 میلیارد ریال غرامت به باغداران پرداخت کردیم.
محصولات تحت پوشش بیمه خدمات کشاورزی در شادگان کدامند ؟ آیا آماری از آنها ارائه می دهید؟
بیمه محصولات کشاورزی در شهرستان شادگان ۳۲ هزار هکتار محصولات زراعی مختلف را تحت پوشش قرار داده است. گندم آبی، جو آبی، کُلزای آبی و برنج عمده این محصولات هستند. در بخش دام  7 هزار واحد دام که عمدتا دام سبک و گاو بومی و آمیخته هستند. طیور عمدتاً نیمچه گوشتی هستند تعداد یک میلیون و۳۰۰ هزار قطعه تحت پوشش بیمه ای قرار دارند و در بخش باغات حدود ۲ میلیون اصله نخل را تحت پوشش داریم و همه ساله این روند تکرار می شود و این تعداد از محصولات از مزایا و چتر حمایتی بیمه برخوردار هستند. از کل میزان حق بیمه ای که اختصاص دارد حدود  70%  درصد آن را دولت تقبل کرده و قسط ۳۰% را کشاورزان پرداخت می کنند که این در نوع خودش حمایت و کمک مؤثری می باشد. در سال زراعی جدید نیز غراماتی را اختصاص دادیم که از ابتدای سال تا کنون ۲۶ میلیارد ریال به بیمه گزاران شادگانی پرداخت کرده ایم که در اثر خسارات قهری در بخش زراعت، سیل و باران های  سیل آسا و طوفان بوده است و در بخش طیور، عمدتاً بیماری ها و عوامل بیماری زا بوده که بیش از ۳ میلیارد ریال نیز به این بخش اختصاص یافت.
آیا بیمه محصولات کشاورزی صرفا جهت پرداخت غرامت دایر شده است؟
نکته قابل توجه هم همین جا است که تولید کنندگان ضمن رعایت کامل مفاد قرار دارد نسبت به اعمال مدیریت و کنترل در واحد تولیدی و مزارع و باغات خود اقدام کنند چرا که اساساً هدف بیمه، توسعه بخش کشاورزی است و صرفاً بحث جبران خسارات نیست و هدف این است که بیمه به عنوان یک ابزار حمایتی در کنار تولید کنندگان قرار بگیرد و به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت ریسک بتواند در کنار جامعه تولید کنندگان ایفای نقش کندکه می بایست مسائل مدیریت، رعایت اصول بهزراعی، رعایت اصول دقیق کاشت، داشت و برداشت و مسائلی  که مدیریت مرتبط با باغات هست را رعایت کرده و مراقبت از واحدهای تولیدی خود را داشته باشند که مشکلی پیش نیاید هر چقدر مدیریت قوی تر باشد به توسعه اقتصادی و درآمد بیشتر منجر می شود ضمن اینکه بیمه به عنوان یک ابزار اطمینان خاطر در کنار آن ها حضور خواهد داشت.
مراحل اجرایی بیمه محصولات کشاورزی کدامند؟ محدوده زمانی این بیمه ها به چه صورت می باشد؟
رشد روزافزون فعالیت های صندوق بیمه منجر به این شد که یک تجدیدنظری در اجرای سیاست ها داشته باشیم که رویکرد واگذاری امور بیمه به شرکت های خدمات بیمه ای اتفاق افتاد و در حال حاضر در استان تعداد ۱۱ شرکت در این راستا فعالیت می کنند. مراحل اجرایی بیمه کشاورزی به این شرح است که بطور کلی اجرای بیمه کشاورزی در ۳ قسمت عمده قابل تعریف است ۱٫ انعقاد قرارداد  2. نظارت و بازرسی  3. ارزیابی و و پرداخت غرامت.
در مرحله انعقاد قرارداد، کشاورزان عزیز می باید بدانند که در محصولات باغی، زراعی و منابع طبیعی زمان محدودی وجود داردو ما فقط مجاز به صدور بیمه نامه در محدوده زمانی «کِشت» هستیم و اگر به موقع مراجعه نکنند ما قادر به پوشش بیمه ای متقاضیان نخواهیم بود. این محدوده زمانی در زمینه باغات، از آغاز تا پایان دوره گُل دهی که حدود یک ماه است ولی در زمینه دام، طیور و آبزیان پرورشی در طول سال می توانند مراجعه کنند و نسبت به تقاضای پوشش بیمه اقدام نمایند و پس از بازدید گروه کارشناسی و کنترل های بُعد بهداشتی و اطمینان از سلامت تولیدات و نصب پلاک های دام، عملیات بیمه ای که یک سال شمسی است آغاز می شود آبزیان یک دوره پرورشی و زراعت و باغات نیز یک دوره تولید لحاظ خواهد شد.
چه نکته مهمی در هنگام حادث شدن عوامل خسارت زا باید رعایت شود؟
آنچه خیلی مهم است زمان وقوع خسارت هست که می باید قبل از «محو آثار خسارت» به شرکت های بیمه ای مراجعه و درخواست خود را ارائه نمایند لذا چنانچه بعد از محو آثار خسارت مراجعه کنند، امکان بررسی دقیق خسارت از کارشناسان ما سلب می شود.
مهمترین مرحله عملیات بیمه ای کدام است؟
مرحله «ارزیابی خسارت» را که به عنوان نبض سیستم عملیاتی بیمه تلقی می کنیم و نسبت به آن حساسیت خاصی داریم. در این مرحله با اعزام گروه های کارشناسان بیمه، میزان خسارت را برآورد فنی می کنیم سپس برای مرحله پرداخت غرامت می رسد که این سلسله عملیات پرداخت بیمه محسوب می شود. کارشناسان بیمه بر اساس محاسبات انجام شده و درصد خسارت های وارده که در گزارش های ارزیابی درج می شود، غرامت مربوط به خسارت دیدگان را محاسبه و پرداخت می کنند.
عمده سیاست های بیمه محصولات کشاورزی در استان کدامند؟
از بُعد اطلاعرسانی ما ۳ سیاست عمده را در استان پیگیری می کنیم. اشاعه و ترویج صحیح فرهنگ بیمه، کمک به توسعه بخش کشاورزی و سرانجام توسعه کمی و کیفی بیمه کشاورزی در استان است. همه ساله کلاس های ترویجی در بین روستائیان برگزار می کنیم و به روستاییان و تولیدکنندگان آموزش های لازم را بصورت فیس تو فیس و رخ به رخ ارائه می دهیم. همچنین از طریق صدا و سیما و دیگر رسانه ها از بُعد تعهداتی که صندوق بیمه نسبت به بیمه گذار دارد اطلاعرسانی کافی صورت می گیرد. برگزاری دوره های آموزشی متعدد برای گروه های هدف خاص، جامعه کشاورزان، تولیدکنندگانی همچون مرغداران، آبزی پروران، زنبورداران، باغ داران و کشاورزان همچنین برای مروجین، مسئولین و کارشناسان در رده های مختلف صورت می گیرد همچنانکه در طرح جدید هم از طریق نظام صنفی قرار شد که انشاا… در آینده نزدیک دوره های آموزشی و پیام های ترویجی را به روستائیان اعلام کنیم.
بیمه کشاورزی، هر یک از محصولات را در برابر چه نوع حوادثی تعهد پرداخت غرامت دارد؟
عوامل خسارت زای تحت پوشش بیمه در بخش زراعت برای هر محصولی متفاوت بوده و نوع خطر تحت پوشش نیز متفاوت است ولی عمده حوادث قهری در بیمه برنج عواملی مانند: تگرگ، سیل، بارانهای سیل آسا، سرما و می باشند،  در بیمه ی گندم آبی نیز تگرگ، سیل، بارانهای سیل آسا، سرما و یخبندان، طوفان و خشکسالی لحاظ شده است. در بیمه نخیلات که شامل محصولات سال و اعضای بازده هست در طول قرارداد عوامل خطری همچون: تگرگ، سیل، زلزله، بارانهای بی موقع زمان تلقیح، وزش باد رگم در هنگام باز شدن گلها، رطوبت و حرارت موثر برعارضه ترشیدگی، خشکیدگی خوشه خرما و طوفان در نظر گرفته شده است و  بیمه ما از بهمن ماه هر سال شروع و تا پایان آذرماه سال بعد ادامه دارد.
جوجه های یکروزه گوشتی از مبادی تولید تحت پوشش قرار می گیرند و خسارات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث قهری و بیماری پیش بینی شده است و از یک روزگی تا ۴۸ روزگی این محصول را تحت پوشش داریم و در صورت بروز اتفاق غرامت متعلقه به تولیدکنندگان پرداخت خواهد شد.
چه توصیه ای به کشاورزان و تولیدکنندگان عزیز دارید؟
دولت عمده حمایت و خدمات حمایتی خود را در قالب بیمه کشاورزی کانالیزه کرده و توصیه ما این است که تولیدکنندگان حتما محصولات خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند و با تنظیم قرارداد در دفاتر ما از مزایای بیمه کشاورزی در استان بهره مند شوند چرا که وقوع حادثه، خسارت سنگینی تحمیل می کند و برای همین خاطر است که بیمه به عنوان ابزار حمایتی و کارا در خدمت جامعه تولیدکنندگان ایفای نقش می کند.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.