ساس ؛ حشراتی مهلک که به سرعت خوزستان را فرا گرفته اند !

با تکامل یافتن انگل های خارجی حیوانات ساکن غار مانند خفاشها، در زمان غارنشینی، ساس ها به وجود آمده اند. ساس از خون انسان و دیگر جانداران خون‌گرم تغذیه می‌کند. دو نوع ساس به نام های ساس معمولی و ساس گرمسیری از نظر بهداشتی برای انسان ها اهمیت دارد.
ساس ؛ حشراتی مهلک که به سرعت خوزستان را فرا گرفته اند !

با تکامل یافتن انگل های خارجی حیوانات ساکن غار مانند خفاشها، در زمان غارنشینی، ساس ها به وجود آمده اند. ساس از خون انسان و دیگر جانداران خون‌گرم تغذیه می‌کند. دو نوع ساس به نام های ساس معمولی و ساس گرمسیری از نظر بهداشتی برای انسان ها اهمیت دارد.

منشا ساس ها :

بر اساس برخی اطلاعات ، گفته می شود که اولین بار سربازان آمریکایی پس از اشغال عراق ، ماده و نر این حشره را در این کشور رها سازی کرده اند و به تدریج این کشور مملو از آن شد . زائران عراقی حرم امام هشتم و همچنین زائران ایرانی عتبات عالیات عراق در انتقال این حشره موذی به ایران موثر بودند و از آنجا که خوزستان مرتبا به عتبات عالیات می روند هم اکنون بعد از عراق ، استانهای خوزستان و خراسان رضوی بیشترین تعداد این حشرات را در خود دارند و از آنجا که اکثر مردم از وجود و میزان خطر آن آگاهی ندارند می طلبد راه کارهای مناسبی برای مبارزه با این حشره خون آشام در نظر گرفته شود .

ساس
با تکامل یافتن انگل های خارجی حیوانات ساکن غار مانند خفاشها در زمان غارنشینی، ساس ها به وجود آمده اند.
ساس از خون انسان و دیگر جانداران خون‌گرم تغذیه می‌کند.
دو نوع ساس به نام های ساس معمولی (ساس تختخواب، Cimex lectularius) و ساس گرمسیری (Cimex hemipterus) از نظر بهداشتی برای انسان ها اهمیت دارد. تفاوت این دو در قسمت اول سینه آنها می باشد و از آن طریق از هم تشخیص داده می شوند.
ساس ها قبل از هر بار تخم ریزی نیاز به خونخواری دارند . آنچه که ساس ها را به خود جلب می کند گرمای بدن انسان و دی اکسید کربن تولید شده از بازدم انسان می باشد.
خفاش ، مرغ و حیوانات اهلی از دیگر میزبان های ساس تخت خواب هستند. معمولا عمل خونخواری در شب انجام می شود و بعد از خونخواری و طلوع آفتاب ساس ها به پناهگاههای خود می روند.
از گزش ساس دردی احساس نمی شود ، اما باقی ماندن بزاق ساس در قسمت صدمه دیده پوست باعث ایجاد حساسیت و سوزش می شود . در انسان معمولاً بازوها و شانه ها بیشتر درگیر گزش هستند .
ملحفه ها و روبالشی ها ، درزهای موجود در ساختمان ها و زیر کاغذ دیواری ها بهترین پناهگاه برای ساس تخت می باشد..

ساس ها در مکان های آلوده نیز می توانند به زندگی خود ادامه دهند زیراساس ها دارای شکل خاصی هستند و بدنشان دارای پوست سختی می باشد. ساس ها در طول روز در مکان ها و درز های مختلف پنهان می شوند و شب هنگام بر روی بدن انسان خونخواری می کند .

راه تشخیص :
تشخیص محل های پنهان شدن ساس ها بسیار دشوار می باشد زیرا که ساس ها حشرات محتاطی هستند. اما هنگامی که تعداد ساس ها بسیار زیاد می شود از ترشحات روغنی بدن آنها بوی بدی متصاعد می شود . لکه های سیاه رنگ و کوچک مواد دفعی ساس بر روی محل رفت و آمد آنها به خصوص بر روی ملحفه ها و پارچه های سفید رنگ از دیگر نشانه های تشخیص وجود ساس می باشد.
انتشار ساس :
محل زندگی انسان ،لانه پرندگان و محل هایی که خفاش زندگی می کند مکان های مناسبی برای زندگی ساس ها می باشد به این علت که هم ساس ها به راحتی می توانند در این مکان ها زندگی کنند و هم از خون موجوداتی که در آن مکان ها زندگی می کنند استفاده کنند و در واقع بر روی بدن آنها به خونخواری بپردازد .

درز و شکاف داخل دیوار ، چهارچوب پنجره ها ، پشت قاب عکس ها، اثاثیه منزل که تقریبا کهنه باشند ، پشت کاغذ دیواری ها زیر فرش و موکت و حتی چینهای پرده بهترین پناهگاه برای ساس می باشد

راههای مبارزه با ساس :
ساس ها به راحتی از سطوح چوبی بالا می روند ، پس بهتر است پایه های سطوح چوبی را در داخل صفحات فلزی قرار داد و سطوح چوبی را با فاصله از دیوار قرار داد .
ساس ها به دمای بالا حساس هستند و با افزایش دما به ۳۷ – ۳۶ درجه می توان به از بین بردن ساس ها کمک کرد . باقی ماندن ساس ها در دمای (۹-۰) درجه نیز به مدت چند ساعت ساس های بالغ را از میان می برد .
ملحفه ها و روبالشی های آلوده را در یک کیسه نایلونی سیاه و در آفتاب قرار دهید.
تمام درزها و شکاف های موجود در اتاق را مسدود کنید .
پرده ها را با آب داغ مورد شستشو قرار دهید و اگر ملحفه ها و روبالشی ها آلوده به ساس است به روش های کنترل فیزیکی مانند جاروبرقی توجه خاصی داشته باشید .
کاغذ دیواری هایی را که شل شده اند ، از دیوار جدا کنید

بیماری های ناشی از ساس

ساسهای بستر متهم به انتقال تعداد زیادی از بیماریها شده اند ولی تاکنون موارد ذیل ثابت شده است.
۱-ایجاد کم خونی(به علت خونخواری زیاد)
۲- حساسیت در افراد حساس. در بعضی افراد ممکن است تاولهای هموراژیک بزرگی به وجود آید. و در بعضی ممکن است قرمزی و ادم مشاهده شود.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.