فراموش شدگان پروژه تعریض خیابان سلمان فارسی

شهرداری ؛ از جانِ کسبه و پزشکان  چه می خواهد ؟! فراموش شدگان پروژه تعریض خیابان سلمان فارسی چند سالی است که پروژه های ساماندهی بازار در محدوده خیابان سلمان فارسی ( نادری ) شروع شده و هر بار به نوعی ضرر و زیان سنگینی به این بافت شلوغ و پرجمعیت شهر وارد شده است . از نصب و سپس برداشتن پل عابر پیاده در ابتدای خیابان سلمان فارسی ( جنب رودخانه کارون ) که میلیاردها ریال خرج شد تا تصمیم به تبدیل کل خیابان به پیاده رو که نتیجه مستقیم آن منع تردد خودروها و به تبع آن از تب و تاب افتادن کسب و کار مغازه داران و پزشکان این خیابان بزرگ بود که اگر از خسارات جبران ناپذیر وارده به آنان بگذریم نخواهیم توانست از گرد و خاک ناشی از تردد مردم که به یک پدیده معمولی و آشنا تبدیل شده به راحتی بگذریم .
فراموش شدگان پروژه تعریض خیابان سلمان فارسی

شهرداری ؛ از جانِ کسبه و پزشکان  چه می خواهد ؟!

فراموش شدگان پروژه تعریض خیابان سلمان فارسی

چند سالی است که پروژه های ساماندهی بازار در محدوده خیابان سلمان فارسی ( نادری ) شروع شده و هر بار به نوعی ضرر و زیان سنگینی به این بافت شلوغ و پرجمعیت شهر وارد شده است . از نصب و سپس برداشتن پل عابر پیاده در ابتدای خیابان سلمان فارسی ( جنب رودخانه کارون ) که میلیاردها ریال خرج شد تا تصمیم به تبدیل کل خیابان به پیاده رو که نتیجه مستقیم آن منع تردد خودروها و به تبع آن از تب و تاب افتادن کسب و کار مغازه داران و پزشکان این خیابان بزرگ بود که اگر از خسارات جبران ناپذیر وارده به آنان بگذریم نخواهیم توانست از گرد و خاک ناشی از تردد مردم که به یک پدیده معمولی و آشنا تبدیل شده به راحتی بگذریم .

 

این خیابان بعنوان مرکز شهر تا چند سال پیش مرکز خرید ، مرکز درمان ، مرکز سفر، مرکز تهیه سوغات جنوب و مرکز چندین مورد خوب و به یادماندنی بود که حالا جز اینها به مرکز گرد و خاک و بیماری و فاضلاب و آلودگی تبدیل شده است ! چرا که به بهانه تعریض خیابان و یا ایجاد مترو ، رونق اولیه را از دست داده است .

همین پروژه های تعریض یا ساماندهی باعث شده که مرکزیت خرید و درمان از این منطقه به مناطق دیگری همچون کیانپارس ، زیتون کارمندی و … منتقل گردد و باعث از رونق افتادن این محدوده و پایین آمدن درآمد کسبه و پزشکان و همه کسانی که سالها در این منطقه امرار معاش نموده و به تبع آن شهرداری هم به نوعی از این امر منتفع شده ، گردیده است.

گر چه رونق دادن به دیگر مناطق اهواز شاید به نوعی مثبت اندیشی تلقی شود و گسترش انواع مراکز خرید و درمان و … به دیگر مناطق سود و منفعت هایی داشته باشد اما نه به قیمت از رونق افتادن یک منطقه و خیابان که از دیر باز به عنوان هسته اصلی مراجعات مردم بوده و جزیی از خاطرات آنان را تشکیل می دهد .

منع تردد خودروها باعث شد تا از تعداد مراجعات بیماران به پزشکان و مراکز درمانی از جمله آزمایشگاهها ، داروخانه ها و … به شدت کاسته شود . بسیاری از بیمارانی که به هر نحوی قادر به پیاده روی نیستند ( دیسک کمر ، رماتیسم ، آسم ، شکستگی استخوان ، قلب و عروق و … ) ، ترجیح می دهند به پزشکی مراجعه کنند که بتوانند برای رفتن ، تا درب ورودی مطب با ماشین بروند و همین نکته باعث افت شدید درآمدزایی پزشکان و به تبع آن دیگر فعالان اقتصادی خیابان سلملن فارسی شده است .

اسکان دست فروشان در این خیابان پهناور ، از اقدامات خوبی بشمار می رود که خوش سلیقگی شهرداری را نشان می دهد ولی بها دادن به دست فروشان به قیمت کسادی مفرط مغازه دارانی بود که عوارض کمرشکن و مالیات را بصورت منظمی پرداخت می کنند .

عدم وجود پارکینگ باعث شده پزشکان و فعالان اقتصادی که زمانی ماشین های خود را در خیابان سلمان فارسی و خیابان های مجاور پارک می کردند اکنون در بلاتکلیفی محض قرار بگیرند ، آنجا که علاوه بر پرداخت هزینه های پارکینگ ، دل نگرانی شدیدی بابت امنیت خودروهای خود حس کنند . بر همه این مشکلات بیافزایید رعایت بهداشت در محدوده ی این منطقه را که هرچه ساکنین منطقه بر حفظ آن می کوشند باز هم نارضایتی مرکز بهداشت پایانی ندارد ! چرا که فعالان اقتصادی و کسبه که قبلا با یک بار نظافت روزانه اموراتشان می گذشت اکنون روزانه بیش از سه یا چهار بار دکوراسیون و محل کسب خود را تمیز می کنند و نیم ساعت بعد انگار نه انگار که تمیز کرده اند و خاک خیابان ؛ مهمان ناخوانده و همیشگی زندگی آنان شده است که این مورد علاوه بر بار روانی سنگین ، پرداخت هزینه بیشتر را می طلبد .

نکته بسیار جالب این است که شنیده می شود شهرداری علاوه بر عوارض و دریافتی های دیگر ، اخیرا مبالغ سنگینی تحت نام « حق خدمات » از پزشکان و فعالان اقتصادی مطالبه کرده است . دوست داریم بپرسیم بابت کدام خدمات ؟ بابت خاکی که روزانه بر سرشان فرو می ریزد ؟ ( دیده شده دوستان در ساعات پر رفت و آمدن نیز خیابان را جارو می کشند ) . بابت جای پارکی که از آنها گرفته شده ؟ بابت بازار کسبی که به کمتر از نصف رسیده ؟

تسریع در تکمیل پروژه خیابان سلمان فارسی ( نادری ) و رعایت حق و حقوق ساکنین ثابت این محدوده توسط مامورین شهرداری و بهداشت و کلیه کسانی که به نوعی با ساکنین این منطقه در ارتباطند لازم و ضروری است . تکمیل این پروژه هر چه که هست ، آینده نشان خواهد داد که مانند پل عابر پیاده و یا پل سواره رو وسط چهار راه نادری جمع آوری خواهد شد و باز میلیاردها ریال به هوا خواهد رفت و باز کسی مقصر اتلاف بیت المال نخواهد شد و یا شاید مثبت واقع شود و رونق دوباره به این خیابان باز خواهد گشت .

امیدواریم که هرچه هست این طرح بر اساس کمی آینده نگری و رعایت حال مردم صورت گرفته باشد و در غیر اینصورت این طرح هم مانند صدها طرح دیگر شهرعزیزمان اهواز ، صدمه ای خواهد بود بر پیکره شهر ولی مطمئنا با آمدن سیدخلف موسوی به شهرداری کلانشهر قطعا تصمیمات مدیریتی خوبی اتخاذ خواهد شد . جایی که پزشکان و کسبه ثابت خیابان اعتقاد راسخی به این تصمیمات دارند و امیدواری فراوانی وجود دارد که این اتفاق بیفتد .

از بد شهرداری :

از خوب شهرداری :

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.