روحانی و یارانش در نخستین سفر استانی چه کردند؟

رئیس جمهورسفرهای استانی دولت یازدهم را با عزیمت به خوزستان کلید زد؛ سفری که البته تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با سفرهای استانی رئیس دولت‌های نهم و دهم داشت. سرانجام پس از 140 روز و حرف و حدیث‌های مختلف، ظهر سه‌شنبه بیست و چهارم دی ماه، قطار سفرهای استانی دولت تدبیر و امید با سفر حسن روحانی رئیس جمهور و اعضای کابینه وی به خوزستان راه افتاد.
روحانی و یارانش در نخستین سفر استانی چه کردند؟

رئیس جمهورسفرهای استانی دولت یازدهم را با عزیمت به خوزستان کلید زد؛ سفری که البته تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با سفرهای استانی رئیس دولت‌های نهم و دهم داشت.
سرانجام پس از ۱۴۰ روز و حرف و حدیث‌های مختلف، ظهر سه‌شنبه بیست و چهارم دی ماه، قطار سفرهای استانی دولت تدبیر و امید با سفر حسن روحانی رئیس جمهور و اعضای کابینه وی به خوزستان راه افتاد.

* رئیس‌جمهور وارد خوزستان شد
حسن روحانی ساعت ۱۲ ظهر در چارچوب نخستین سفر استانی دولت یازدهم وارد فرودگاه شهر اهواز شد.
وی در بدو ورود به فرودگاه اهواز، مورد استقبال عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان و آیت‌الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان قرار گرفت.
دیدار با سران عرب و عشایر بختیاری، خانواده‌های شهدا و ایثارگران، نخبگان و دانشجویان، سخنرانی در جمع مردم اهواز، خرم‌شهر، آبادان و مسجدسلیمان و شرکت در جلسات شورای اداری و برنامه ریزی استان از برنامه‌های نخستین سفر استانی روحانی است.
* همراهان رئیس جمهور

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور،حسین قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان، محمود علوی وزیر اطلاعات، علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاوری، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، رضا فرجی دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، سید محمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید، علی شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور، محمد نهاوندیان رئیس ‌دفتر رئیس‌جمهور حسین فریدون دستیار ویژه، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی و محمد رضا صادق مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور، حسن روحانی را در این سفر همراهی می‌کنند.
 
* روحانی در استان مقاومت: شنیدن مطالبات مردم از نزدیک وظیفه ماست 

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه خوزستان استان مقاومت و شهادت است گفت: دیدار با این مردم و عشایر بزرگوار عرب، لر و بختیاری برای ما بسیار مغتنم است.
حسن روحانی در بدو ورود به استان خوزستان در تشریح برنامه‌هایش به این استان اظهار داشت: دولت تدبیر و امید یکی از برنامه‌هایش دیدار با مردم استان‌های مختلف کشور است تا هم نظرات و هم مطالبات مردم را از نزدیک بشنود و این امر را وظیفه خود می‌داند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: مردم خوزستان ۸ سال مقاومت کردند و شهرها و روستاهای این استان ظالمانه اشغال شد اما با ایثار خود در کنار رزمندگان اسلام، سرزمین خود را پس گرفتند. اینجا استان مقاومت است و طبیعی است که دیدار با این مردم بزرگوار و عشایر بزرگوار عرب، لر، بختیاری و سایر اقشار مردم برای ما بسیار مغتنم است تا آنها را از نزدیک ببینیم.
وی تأکید کرد: به دلیل ضیق وقت دیدار مردمی عمدتا با مردم اهواز، خرمشهر و آبادان خواهد بود و برنامه‌هایی نیز همچون دیدار با فرهخیتگان، نخبگان، علما، طلاب و خانواده شهدا خواهیم داشت.
گفتنی است؛ سفر سه روزه به استان خوزستان، نخستین سفر استانی دولت یازدهم محسوب می شود و بیش از نیمی از اعضای هیأت دولت روحانی را در این سفر همراهی می‌کنند.
*رئیس‌جمهور: توافق ژنو سر فرود آوردن در برابر ایران است/تنظیم روابط با دنیا بر اساس منافع ملت

رئیس‌ جمهوری با اعلام اینکه تا چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی خواهد شد، گفت: توافق ژنو سر فرود آوردن شرق و غرب در برابر ایران است. 
حسن روحانی در آغاز سفر سه روزه خود به خوزستان در مصلای شهر اهواز در ابتدای سخنانش از مردم به خاطر تأخیر در ورود به شهر اهواز به‌دلیل بروز مشکلات پروازی ناشی از مه‌گرفتگی منطقه عذرخواهی کرد.
 
* چرا خوزستان؟ 
روحانی گفت: از من سؤال کردند چرا اولین سفر اعضای دولت و دیدار مردمی دولت‌مردان در خوزستان صورت گرفت که من از این سؤال تعجب کردم.
وی ادامه داد: خوزستان نه به دلیل اینکه استان مرزی است، نه به دلیل اینکه منطقه زرخیز است، نه به دلیل سرزمینی حاصلخیز و دارای راه‌های استراتژیک است، که به خاطر مردم غیورش مورد توجه است.
رئیس‌جمهور گفت: استان خوزستان یعنی مردم مقاومی که ۸ سال نه در برابر صدامیان که در برابر جهان ایستادند و پیروز شدند.
روحانی افزود: جای‌جای استان خوزستان به عنوان تربت پاک برای ملت ایران است و خیلی دلم می‌خواست در این سفر به همه‌جایی که سرزمین جهاد و شهادت است می‌رفتم.
وی تصریح کرد: مایل بودم همه مناطقی که شاهد عملیات‌های سرنوشت‌ساز بود و همه تربت‌های پاک را زیارت می‌کردم و دوباره در برابر رزمندگان عزیز سر تعظیم فرو می‌آوردم.
روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به استقبال مردم خوزستان از وی و تشکر از آنان گفت: ماهی که ما هم‌اکنون قرار داریم ماه ربیع‌الاول است، ماه ربیع‌الاول ماه ولادت پیامبر اعظم(ص)، امام صادق(ع) و ماه هجرت پیامبر گرامی اسلام است.
 
*نیاز به هجرت از وضعیت موجود داریم
وی با تأکید بر اینکه ما نیاز به هجرت داریم، گفت: ما نیاز به هجرت از شرایط بد زندگی به یک شرایط مطلوب، هجرت از تورم، رکود، گرانی و بیکاری به اشتغال، هجرت از جامعه‌ای که دیگران برای ما شکاف درست کردند به جامعه‌ای متحد داریم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: ما نیاز به هجرت از روابطی با جهان که شایسته ملت بزرگ ایران نیست به روابطی سازنده با جهان داریم.
روحانی گفت:‌دولت در طول ۵ ماه گذشته با حمایت شما مردم غیور و تدبیر مقام معظم رهبری قدم‌های ارزنده‌ای را در این رابطه برداشته است.

*توافق ژنو یعنی پذیرش فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران توسط جهان 
وی با بیان اینکه تا چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی خواهد شد گفت: توافق ژنو یعنی تسلیم شدن قدرت‌‌های بزرگ در برابر ملت بزرگ ایران. توافق ژنو یعنی پذیرش فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در برابر جهان که در سایه تلاش و ایثار دانشمندان جوان به دست آورده‌ایم. توافق ژنو یعنی شکستن سد تحریم که به ناروا بر ملت عزیز و صلح‌دوست ملت ایران تحمیل شده بود.
 
*روابط خود با جهان را بر اساس منافع ملت تنظیم می‌کنیم
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه این موفقیت‌ها ثمره حماسه بزرگ سیاسی ملت ایران در ۲۴ خرداد ماه است، گفت: ما به حول و قوه الهی از منافع ملت دفاع خواهیم کرد و به عنوان سربازان خط مقدم از این کشور و منافع ملی حراست می‌کنیم و روابط خود را با جهان بر اساس منافع ملت تنظیم خواهیم کرد.
روحانی گفت: ما مصمم به هجرتیم؛ هجرت از شرایطی که در شأن ملت بزرگ ایران نیست به شرایطی مطلوب ملت ایران.
وی با تأکید بر ضرورت آبادانی استان خوزستان، گفت: استان خوزستان استانی است که هر چقدر در آنجا تلاش و سرمایه‌گذاری انجام دهیم کم است. اولین قدمی که دولت قبل از این سفر بحث‌هایش را انجام داده است که توسعه کشاورزی استان خوزستان است.
 
*قول می‌دهم ۵۵۰ هزار هکتار اراضی خوزستان زیر کشت برود
رئیس‌جمهور گفت: ما برای آماده کردن ۵۵۰ هزار هکتار سرزمین استان خوزستان که زیر کشت قرار گیرد، نیازمند ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان هستیم که برای این رقم دولت پیش‌بینی‌‌های لازم را انجام داده است.
روحانی افزود: ما از طریق صندوق توسعه در طول سه سال آینده، انشاءالله همه این زمین‌ها را آماده کشت خواهیم کرد و این کار بسیار بزرگی که باید در این استان انجام شود.
وی تصریح کرد: در سفر مقام معظم رهبری به خوزستان که حدود ۱۷ سال قبل انجام شد، این برنامه مورد تأکید قرار گرفته و گام‌هایی نیز در این زمینه برداشته اما این قدم‌ها باید تکمیل شود.
روحانی گفت: امروز رئیس‌جمهور به شما قول می‌دهد که همه توان دولت را برای اجرای این پروژه بزرگ و عظیم استان به کار گیرد.
رئیس‌جمهور موضوع بعدی سخنانش را به احیاء کارون اختصاص داد و گفت:‌کارون رودخانه زیبایی‌ها و شریان حیات خوزستان است.
 
*پروژه‌های غیر آشامیدنی کارون متوقف می‌شود

روحانی افزود: شورایعالی آب در دولت یازدهم تصمیم گرفت برای احیای کارون از سرشاخه‌های این رودخانه جز برای آب آشامیدنی هیچ اقدام دیگری صورت نخواهد گرفت.
 
*برای احیاء کارون از ورود پسماندها جلوگیری می‌کنیم

وی تصریح کرد: هر طرح و پروژه دیگری اگر قبلا در خصوص کارون طراحی و برنامه‌ریزی شده، بدانید آن برنامه متوقف خواهد شد.
رئیس‌جمهور گفت: برای احیای کارون باید از پسماندها و فاضلاب‌هایی که متأسفانه به این رودخانه می‌ریزد، جلوگیری شود.
روحانی افزود: برای این کار طرحی که برای تسویه شهر اهواز در نظر گرفته شده، به سرعت پیگیری خواهد شد.
وی تصریح کرد: ما این موضوع را در دولت مورد بررسی قرار داده‌ایم و طرح تکمیل این پروژه را با دادن سرعت لازم در زمانی کوتاه به اتمام خواهیم رساند؛ البته پروژه حل مسئله فاضلات در شهرهای دیگر استان هم در دستور کار قرار دارد.
 
*آب آشامیدنی اهواز از هفته آینده وصل می‌شود

رئیس‌جمهور موضوع مهم دیگر استان خوزستان را «مسئله آب» برای شهرهای مختلف به ویژه اهواز، خرمشهر و آبادان عنوان و اعلام کرد: آب آشامیدنی اهواز انشاءالله هفته آینده وصل خواهد شد.
روحانی افزود: برای خرمشهر و آبادان به عنوان سمبل مقاومت استان در دوران دفاع مقدس تلاش و پیگیری ویژه خواهیم داشت تا در زمانی کوتاه، آنها هم به ثمر نهایی برسند.
 
*پیگیری متروی اهواز و تکمیل آزادراه بندر امام – تهران

رئیس‌جمهور اعلام کرد که طرح‌‌های دیگری نیز همچون قطار شهری در اهواز و تکمیل آزادراه بندر امام و تهران در دست پیگیری است.
رئیس‌جمهور در خصوص طرح‌های مربوط به آبادانی خرمشهر و آبادان، توضیح داد: برای آبادانی این دو شهر دو طرح مورد نظر است که یکی پاکسازی و لایروبی اروند است.
روحانی افزود: این کار باید با توافق دولت عراق انجام شود که برای این کار در جریان سفر نخست‌وزیر عراق به تهران مفصل با وی صحبت کردم و به او گفتم باید آبادان و خرمشهر و اروند و بصره آباد شوند که راهش پاکسازی و لایروبی اروند است.
رئیس‌جمهور گفت: توافق کلی در این زمینه با دولت عراق صورت گرفته و هیأتی نیز به بغداد سفر کرد و هم‌اکنون هم هیأتی از عراق در تهران به سر می‌برد و ما این مسیر را ادامه می‌دهیم تا اروند به صورتی درآید که علاوه بر کشتیرانی و آبادانی بتواند بخشی از معضل بیکاری را رفع کند.
روحانی تصریح کرد: از موضوعات مهم دیگر استان خوزستان منطقه آزاد است که باید بگویم شرایط امروز منطقه آزاد اروند مناسب نیست.
وی تصریح کرد: دولت مصمم است کل آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اروند اعلام کند که همه این نکاتی که گفتم، موجب حرکت و شکوفایی در استان خوزستان خواهد شد.
 
*روحانی: خط کشی‌های موجود سیاسی را قبول ندارم

/ به وعده‌های انتخاباتی پایبندم
رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه سیاست داخلی از سیاست خارجی مشکل‌تر است اظهار داشت: خط کشی‌های موجود سیاسی و قومی را قبول ندارم.
حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز در دیدار با نخبگان، فرهیختگان و دانشگاهیان این استان اظهار داشت: مقصود ما از کلمه نخبه فقط آنهایی نیست که سمت علمی و مدرک علمی دارند و یا شغل و منصب سیاسی یا اجتماعی دارند. بلکه همه صاحبان فکر و اندیشه و تجربه، نخبگان این جامعه هستند.


*نخبه کیست؟

رئیس‌جمهور تصریح کرد: نخبه کسی است که قدرت تحلیل و تدوین نظرات و مطالبات به حق جامعه را دارد؛ هفته‌ها پیش وقتی تصمیم داشتیم دیدار استانی را آغاز کنیم به فاصله چند جلسه دوستان و همکاران ما به خوزستان رسیدند و بلافاصله مسائل استان بررسی شد و قبلا نیز در مجمع نمایندگان هر کدام در حوزه انتخابیه خود نیازمندی‌های مردم را بیان کردند که در دست پیگیری است اما اولویت‌بندی بسیار مهم است.
وی تأکید کرد: نخبگان می‌توانند بهترین واسطه بین مردم و دولتمردان باشند و قدرت تجمیع از توانمندی‌های نخبگان جامعه است، ضمن اینکه این اقدام می‌توانند با مردم نیز سخن بگویند و حرف بزنند و اینجاست که جایگاه تشکل‌های صنفی مشخص می‌شود.
 
*تأکید بر شکل‌گیری تشکل‌های صنفی تخصصی

وی اضافه کرد: ما همواره گفته‌‌ایم تشکل‌های صنفی و تخصصی می‌توانند بهترین یاری دهنده دولت باشند؛ یکی از فشارهایی که جامعه را از لحاظ روحی متشنج کرده و دولتمردان را به ناروا به مسیر نادرست می‌برد فشار مطالبات است؛ فعلا نمی‌خواهم در این جلسه از هیچ نهادی نقد کنم. اما گاهی فشار در دستگاه‌های مختلف مربوط به این پروژه و آن پروژه که کلنگ بخورد ما را به اینجا می‌رساند که امروز برای تکمیل پروژه‌های مصوب و پروژه‌هایی که تا حدی شروع شده‌اند ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز است.
 
*نخبگان باید منتقد دولت باشند

وی اضافه کرد: نخبگان باید منتقد دولت و جامعه باشند. از انتقاد نهراسیم هیچ کس در این کشور نمی‌تواند ادعا کند نظرات و برنامه‌هایش هیچ نقشی ندارد. همه دچار خطا و اشتباهیم خرد جمعی می‌تواند ما را نجات دهد.
روحانی ادامه داد: همه دست به دست هم بدهیم و نخبگان می‌توانند مُبَیِّن باشند و دولت موظف است با نخبگان در تماس باشد و از آنها بهره جوید. اگر نخبگان بودند و انتقاد آزاد بود امروز مشکلی به نام سد دشمن گتوند بود! در دولت به مسئولان دستور می‌دهم مسئله گتوند را به دقت مورد بررسی قرار دهند.
وی تأکید کرد: مردم باید بدانند صاحب این کشور مردم هستند ما باید گزارش کار را به شما بدهیم. قاضی در برابر اقدامات ما وجدان عمومی ملت ایران است؛ باید از کارآزموده‌ها و افراد با تجربه مخصوصا در مسائل استانی و محلی استفاده کنیم.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اقدامات لازم را برای احیای کارون انجام داده‌‌ایم، اظهار داشت: در سال ۹۳ مسئله فاضلاب هم در شهر اهواز حل می شود.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه خط‌کشی‌های موجود سیاسی و قومی را قبول ندارم، یادآور شد: سیاست داخلی از سیاست خارجی سخت‌تر است من به هر چه قول داده‌ام پایبندم.
روحانی با تأکید بر اینکه برای مسیر آزادراه بندر امام به تهران نیز ۱۲۰ کیلومتر باقی مانده است که در حال تکمیل است؛ گفت:در جلسه دولت و در شورای امنیت ملی نیز موضوع منطقه آزاد خرمشهر و آستان بررسی شد و از نظر ما این دو شهر منطقه‌ای آزاد است.
وی با تأکید بر اینکه اقدامات لازم را برای احیای کارون انجام داده‌ایم، یادآور شد: درباره سرشاخه‌های این رودخانه شورایعالی آب اقدامات آن را انجام داده و آبی که از سرشاخه‌ها استفاده می‌شود برای آشامیدن استان‌های دیگر خواهد بود.
روحانی همچنین درباره آب شرب استان خوزستان، گفت: ما دلمان می‌خواست اگر بشود این هفته آب به اهواز برسد انشاءالله هفته بعد آب متصل خواهد شد و مردم از آب باکیفیت استفاده می‌کنند.
 
*‌حرف‌های “اتمی” روحانی در دیدار با علما

رئیس‌جمهور گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری هم فتوای صریح دادند ایران دنبال ساخت و نگهداری بمب هسته‌ای نیست و کشوری که دنبال بمب است مخفیانه کار می‌کند نه اینکه مذاکره کند.
 
*دنبال بمب بودیم، مذاکره نمی‌کردیم

حجت‌الاسلام حسن روحانی که در آخرین برنامه اولین روز نخستین سفر استانی دولت در جمع علما، فضلا و طلاب خوزستانی سخن می‌گفت، با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در خصوص حرمت استفاده از بمب هسته‌ای اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری هم فتوای صریح دادند ایران دنبال ساخت و نگهداری بمب هسته‌ای نیست و کشوری که دنبال بمب است مخفیانه کار می‌کند نه اینکه مذاکره کند.
 
*فناوری هسته‌ای را ادامه می‌دهیم

روحانی باتاکید بر اینکه این دولت دنبال فناوری هسته‌ای است تصریح کرد: فناوری هسته‌ای را ادامه می‌دهیم، اما به دنبال بمب نیستیم.
وی با اشاره به اینکه دولت به این اصل در عمل معتقد است که تعیین سیاست‌های کلی نظام بر عهده مقام معظم رهبری است، گفت: عظمت رهبری عظمت ایران است؛ ما یک رهبر و یک قانون اساسی داریم؛ منافع و مصالح ملی مال همه است و همه باید زیر خیمه اسلام و ولایت و قانون اساسی کنار هم قرار بگیریم.
روحانی ادامه داد: اینکه بگوییم ایران هسته‌ای شد، درست نیست، چرا که در نیا معنای آن به دنیال بمب بودن است و باید بگوییم به دنبال سوخت نیروگاه‌ها هستیم.
رئیس‌جمهور گفت: مردم با اینکه بزرگان صالح دیگری در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بودند به بنده رای دادند و  به نظر من آنها با رایشان گفتند که ما اسلام با اعتدال را می‌خواهیم.
 
*حاشیه‌های یک سفر:

همراهی رقیب روحانی و نطق عربی آقای رئیس‌جمهور
اولین روز نخستین سفر استانی دولت تدبیر و امید به خوزستان حاشیه‌هایی داشت که برخی از آنها به شرح ذیل است: 
*استقبال با لباس محلی و ساز و دهل 

– همزمان با سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان خوزستان مردم شهرهای مختلف این استان برای استقبال از رئیس جمهور حاضر شدند.
تعدادی از عشایر عرب‌ استان خوزستان با لباس محلی خود و سوار بر اسب در محل فرودگاه اهواز حاضر شده‌اند.
همچنین اقوام بختیاری خوزستان نیز با لباس محلی خود حاضر و با ساز و دهل به نواختن موسیقی محلی و رقص و پایکوبی پرداختند.
– رئیس‌جمهور در بدو ورود به استان خوزستان گفت که یکی از برنامه‌هایش دیدار با مردم استان‌های مختلف و شنیدن مطالبات آنهاست؛ البته این سفرهای استانی که در دولت احمدی‌نژاد مرسوم شده بود در این دولت قدری متفاوت‌تر از قبل است، به‌گونه‌ای که مردم این بار در مصلای شهر جمع شده بودند و دیگر خبری از حضورشان در مسیر فرودگاه تا محل سخنرانی به شکل قبل نبود.
– آیت‌الله موسوی‌ جزایری در سخنرانی خود هنگام خوشامدگویی به رئیس جمهور، گفت: این سفر تشریفاتی نیست بلکه یک سفر کاری است.
– مردم حاضر در مصلی اهواز با در دست داشتن تصاویر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به همراه تصویر رئیس‌جمهور در دست داشتند و با شعار «صل علی محمد، یاور رهبر آمد» از روحانی استقبال کردند.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.