مردم شادگان ؛ روز آخر ماه صفر را با شعله های آتش به دَر کردند

التزام : عصر آخرین روز ماه صفر در شادگان به مانند خیلی از شهرهای کشور اسلامی ، شور و حال خاصی داشت . سپری کردن دو ماه عزداری شهادت اولیاءالله ( ع ) و فاجعه اسارات کشیدن زینب کبری ( س ) باعث شده که نحسی خاص این دو ماه جز با آتش به در نشود . تار و پود سنت‌های اصیل هر ملتی با احساس و اندیشه افراد آن ملت پیوند ناگسستنی دارد. پیوندی که ریشه‌های آن در اعماق روح نسل‌ها نهفته و طی قرون و اعصار مهم‌ترین عامل اتحاد و همبستگی فکری و روحی در بین طبقات مختلف یک سرزمین بوده است.
مردم شادگان ؛ روز آخر ماه صفر را با شعله های آتش به دَر کردند

التزام : عصر آخرین روز ماه صفر در شادگان به مانند خیلی از شهرهای کشور اسلامی ، شور و حال خاصی داشت . سپری کردن دو ماه عزداری شهادت اولیاءالله ( ع ) و فاجعه اسارات کشیدن زینب کبری ( س ) باعث شده که نحسی خاص این دو ماه جز با آتش به در نشود .

تار و پود سنت‌های اصیل هر ملتی با احساس و اندیشه افراد آن ملت پیوند ناگسستنی دارد. پیوندی که ریشه‌های آن در اعماق روح نسل‌ها نهفته و طی قرون و اعصار مهم‌ترین عامل اتحاد و همبستگی فکری و روحی در بین طبقات مختلف یک سرزمین بوده است.

 

اهمیت و ارزش این یادگارهای ارزنده، با پیشینه‌ی تاریخی آنها رابطه مستقیمی دارد و قاعدتا این آیین‌ها و آداب و رسوم، در بین جوامع مختلف مردمی چون ایرانیان و علی الخصوص خوزستانیها که از تاریخ و تمدن کهنی برخوردار هستند، تنوع و شکوه بیشتری می‌یابد.

بر اساس این آئین های قدیمی زنان آتش در منقل ها ریخته بر روی آن اسپند می ریزند و تمامی اطاقها و پستو های خانه را می گردند و صلوات می فرستند و مردان نیز دم در خانه ها آتش برپا می کنند و با شاخه خرما شعله های آتش را بر دیوارها می کوبند و زیر لب زمزمه می کنند : اطلع اطلع یاصفر

آنها معتقد هستند که در روز آخر  صفر ؛ مختار ثقفی قصد قیام به جهت خون‌خواهی از کشتگان حضرت امام حسین (ع) را داشت و چون این تاریخ را یک شب به جلو انداخت، برای اطلاع سایر شیعیان گفت تا بر بام خانه‌ها آتش بیفروزند.

 

عکس ها : محمد حزباوی فلاحیه

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.