۱۵ رمضان، برگزاری جشن گرگیعان در خوزستان

مردم شهرهاي مختلف ايران ماه ‌رمضان را با آداب و رسوم‌هاي مختلف برگزار مي‌كنند. در اين ميان هر شهري بنا به نوع فرهنگ به برگزاري مراسمي مي‌پردازد كه اختصاص به اين ماه دارد.
۱۵ رمضان، برگزاری جشن گرگیعان در خوزستان

مردم شهرهای مختلف ایران ماه ‌رمضان را با آداب و رسوم‌های مختلف برگزار می‌کنند. در این میان هر شهری بنا به نوع فرهنگ به برگزاری مراسمی می‌پردازد که اختصاص به این ماه دارد.

در میان مردم جنوب و جنوب غربی ایران بخصوص مردم عرب جشن گرگیعان در نیمه ماه رمضان و همزمان با ولادت امام حسن مجتبی از جایگاه قابل توجهی برخوردار است.

قاسم منصور آل کثیر، محقق و دوستدار میراث‌ فرهنگی درباره برگزاری این جشن به خبرگزاری میراث فرهنگی می‌گوید: همواره در ماه رمضان و در میان فرهنگ‌های مختلف آداب و رسوم مختلفی نسبت به شرایط زندگی مردم وجود دارد.

به ‌گفته ‌وی، ۱۵ ماه ‌رمضان در خوزستان همزمان با میلاد امام حسن مجتبی آئینی با نام گرگیعان که بسیار به آئین قاشق‌‌زنی شبیه است بعد از افطار توسط کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. به این ترتیب نوجوانان در دو دسته دختر و پسر با حمل کیسه‌ و خواندن اشعار عربی به در خانه‌ها رفته و از اهالی محله شیرینی می‌گیرند.

این محقق میراث معنوی خوزستان درخصوص وجه تسمیه مراسم گرگیعان می‌افزاید: از آنجا ‌که امام حسن مجتبی اولین نوه پیامبر محسوب می‌شود برخی قره‌العین‌گویان به در خانه حضرت علی رفته و به‌ دنیا آمدن امام حسن مجتبی را تبریک می‌گفتند. این کلمه به مرور زمان از قرقیعان به گرگیعان تغییر شکل پیدا می‌کند. البته نظر دیگری هم وجود دارد که گرگیعان در اصل به‌ معنای قرع‌باب یعنی کوبیدن در بوده است.

وی با اعتقاد بر این که این مراسم در خوزستان و مناطقی که از بافتی سنتی و یکپارچه برخوردارند همچنان برگزار می‌شود، ادامه می‌دهد: در آبادان، شادگان و جنوب و جنوب غرب استان خوزستان این مراسم باشکوه بیشتری برگزار می‌شود. ضمن این که در بوشهر، کیش و در کشورهای عربی بخصوص کویت و در میان شیعیان عربستان نیز رواج بسیاری دارد.

به گفته این محقق گرگیعان اکنون نیز در بین جوانان رایج است، با این تفاوت که جوانان به در خانه‌ها نمی‌روند، بلکه با ارسال پیامک این آئین را به پا می‌دارند. این جوانان با ارسال اس‌ام‌اس و همچنین با درج شعارهای گرگیعان که پیشتر گفته شد در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های خود، این جشن زیبا را به بازدیدکنندگان خود یادآوری و تبریک می‌گویند. برخی دیگر از جوانان نیز با رفتن به خانه پدربزرگ و یا مادر بزرگ با خرید باسورک (بادام) شب گرگیعان را دور هم با تعریف خاطرات دوران کودکی و شعارهای گرگیعان سپری می‌کنند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.